Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jít nebo nejít do insolvence?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
28. 7. 12:25

Jít do insolvence je těžké a zásadní rozhodnutí, které ovlivní váš život na několik let.

Článek

Píši z vlastní zkušenosti. Manžela do dluhů dostala máma a mě bývalý partner, který nepracoval. K této otázce je každá rada drahá.

Začněme klady, těch je dle mého názoru podstatně méně:

1) Všechny dluhy se vám zastaví a nebudou se navyšovat o úroky z prodlení.

2) Přestane vás otravovat exekutor.

3) Za 5 let jste „čistí“ a nikdo z minulosti už po vás nemůže žádné dluhy vymáhat, u starobních a invalidních důchodů jsou to tři roky.

4) Přihlášené dluhy do insolvence, které věřitelé vymáhají jsou někdy nižší, než o co vás věřitelé upomínají.

5) Může se stát, že někteří podvodní věřitelé své pohledávky ani nepřihlásí a pokud není dluh extrémně vysoký bude splacený dříve než za pět let - záleží na vašem příjmu a součtu všech dluhů.

Další klady už mě nenapadají.

Nevýhody:

1) Při nepřednostní exekuci se strhává 1/3 ze mzdy po odečtení základního minima, při insolvenci se odečítají 2/3 jako při přednostních exekucích od státu. Konkrétní případ čtyřčlenné dělnické rodiny v Karlovarském Kraji, kdy celkový příjem je 50 000 Kč čistého a oba rodiče jsou v insolvenci, rodině zůstane 32 578 Kč čistého pro celou rodinu. Po odečtení pronájmu, elektřiny a plynu, případně nákladů na dojíždění do práce vám nezbyde nic moc. Možná tak na základní jídlo, ale z toho byste ještě měli pořizovat pomůcky do školy a celou rodinu šatit, kroužky a tábory už nepřipadají v úvahu. Nezabavitelné minimum, které určuje vláda, je nesmyslně nízké a nedá se z něj žít, a tak mnoho lidí v insolvenci přiznává, že si na černo přivydělávají a nebo si i v průběhu insolvence půjčují a nebo se musí spoléhat na rodinu. A to podotýkám, že mnoho lidí nevydělá ani těch 50 000 Kč čistého. Vůbec nevím, jak to dělají matky samoživitelky, předpokládám, že moc jich v insolvencích není, protože by se z těch částek s dítětem neuživily.

2) Další nevýhoda je, že insolvence trvá pět let, nyní se projednává od nového roku zkrácení na tři roky, doporučuji tedy v případě zájmu počkat a pokud bude schváleno zkrácení, žádat o insolvenci až po schválení - pravděpodobně v lednu 2024.

3) Výraz, že budete po insolvenci „čistí“, je extrémně nadnesený, ještě minimálně pět let po ukončení insolvence vám většina bank nepůjčí.

4) Pokud dojíždíte do práce a v průběhu těchto pěti let vám odejde auto, nikdo vám nedá auto na úvěr, i když máte vyšší příjmy a při insolvenci vám zůstane poměrně dost peněz. Musíte si pořídit auto, které je v posledním tažení a dokážete na něj našetřit v hotovosti. Úvěr nebo leasing vám žádná společnost nedá, a to ani pět let po ukončení insolvence.

5) Když budete chtít od svého operátora nový telefon, který je ve slevě, musíte skládat vysokou jistinu, aby vám ho vůbec prodali. Jistinu vám sice vrátí, ale při současných podmínkách insolvence na ni nejspíš ani nenašetříte.

6) Momentálně musíte na insolvenci mít dostatečně vysokou mzdu, ze mzdy musí být možné srazit alespoň náklady na insolvenčního správce tj. 1989 Kč na jednu osobu, pokud se nejedná o společné oddlužení manželů. U jedné osoby bez dětí a bez rodiny to znamená čistý příjem minimálně 16 700 Kč čistého, z toho vám srazí 2040 Kč a zbyde vám 14 660 Kč čistého - nevím, kdo by z toho po odečtení všech nákladů dokázal vyžít, zvlášť pokud žijete v pronájmu.

Přeji hodně štěstí při rozhodování. Chápu, že vydržet nátlak exekutorů, když vám doma buší na dveře a vše polepují, je těžké, a tak je někdy lepší volit klid a insolvenci.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz