Hlavní obsah
Finance

Kde na to vzít a nekrást

Foto: Yogendras31/pixabay

Čím dál tím více lidí má hluboko do kapsy. Mimořádné zálohy a půjčky jsou jen cestou k exekuci nebo insolvenci, i když se v současnou chvíli zdají být tím jediným řešením. Co dál?

Článek

Mnoho lidí spoléhá na to, že se změní politická situace nebo že něco udělá vláda. Po současných krocích vlády, už zřejmě většina přišla na to, že z této strany ulehčení nepřijde, naopak. Také zapomínáme, že mzdu nám nevyplácí vláda, ale zaměstnavatelé. Těm jsou ovšem také současnou vládou přiškrcovány kohoutky.

Každý, kdo již nevyjde s penězi, bude muset hledat nějaké řešení, některá však nemusí být tak jasná, jak na počátku vypadají.

Můžete si dojít i pro dávky na pracák, každá koruna dobrá, ale ty jsou nedostatečné, nezachrání vás to a do budoucna to rozhodně není cesta, aby se situace zlepšila. V případě nouze se také obraťte o pomoc na nějakou neziskovou organizaci, která s vámi bude hledat řešení, například Člověk v tísni.

V prvním případě je možné říct si zaměstnavateli o navýšení platu. Je ale možné, že vám přidá pár stovek, a to bude zcela určitě nedostačující. Nespokojte se s tím a řešte svou situaci dál. Zaměstnavatel, který nebere ohledy na situaci zaměstnanců, i když by mohl, si zaměstnanců neváží, jsou pro něj jen nahraditelným prostředkem sloužícím k dalšímu jeho výdělku. A chcete si říkat o pár stovek každý rok?

Pokud to vaše práce umožňuje můžete zkusit zažádat o práci z domova a tím ušetřit náklady za dojíždění. Nezapomeňte ovšem, že tím zas vynaložíte náklady doma na topení a světlo. V zákoníku práce je sice řečeno, že můžete obdržet náhradu za náklady spojené s domácí prací. Ale pokud budete o práci doma žádat vy, zaměstnavatel vám ji neschválí, pokud to pro něj bude znamenat další náklady. Takže na tuto další podmínku, jako je úhrada nákladů nemusí přistoupit a zákon to umožňuje.

Další možností je, že pokud máte místo, kde jste málo placení a není výhled, že by zaměstnavatel mzdu dostatečně navýšil, hledat jinou práci, a to i za cenu dojíždění nebo změny oboru. V případě dojíždění si však musíte spočítat, jestli se vám stále rozdíl ve mzdách stávající a nové firmy, kam chcete nastoupit, vyplatí.

Je možné vzít v úvahu i firmy, které nabízejí náborový příspěvek. I tady se však stále musíte soustředit především na měsíční mzdu, aby pro vás byla lepší nebo ještě lépe dostatečná pro váš současný život, s výhledem na další zdražování tepla a energií. Náborový příspěvek je totiž jednorázový a pak stejně musíte vyžít s měsíční mzdou.

Také se informujte u známých nebo přímo u nového zaměstnavatele, zda v nové firmě mají letní a zimní prémie a jestli zaměstnavatel pravidelně navyšuje mzdu. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma místy, je to rozhodně důležité do budoucna.

Další možností je odejít pracovat do ciziny, zvlášť výhodné, pokud máte děti, na které např. v Německu můžete dostat kindergeld. Ovšem i tady je nutné si spočítat, zda vám po dojíždění nezbyde stejně nebo méně než v dosavadním zaměstnání. Výhodou práce v Německu je, že již po 5 letech vám vyměří důchod. Obvykle pravidelně navyšují platy bez doprošování, mívají více dní dovolené než většina českých firem a často i letní a zimní mimořádné prémie. Někteří zaměstnavatelé vypláceli i Čechům dorovnávací příspěvek 1500 EUR, který dostávali Němci kvůli problémů se zdražováním a cenami energií.

Pokud k tomu máte prostor můžete si najít další práci - brigádu. Zde už je to ovšem díky novým vládním výmyslům složitější. Od nového roku chtějí některé firmy kvůli navýšené administrativní zátěži brigády zrušit, bude jich tak v příštím roce zřejmě méně. Navíc pokud budete mít brigád víc a vyděláte si více jak 40 % průměrné mzdy, což je v současnosti něco kolem 16500 Kč, budete muset i z této částky platit zdravotní a sociální pojištění, tudíž vám zůstane zase o něco míň, než by vám zůstalo v předchozích letech.

No a také vám nezbývá než prostě šetřit. Dřív jsme vařili na 2 dny, teď holt vaříme na 3 dny. Před výplatou už dětem nekoupíme ovoce a sladkosti. Hlavně, že mají základní jídlo. Nakupujeme ve slevách a oblečení za pár korun na Vinted, staré oblečení tam prodáváme, a když se nepodaří prodat, předám ho někomu, kdo ho potřebuje.

Odchody zaměstnanců z firem by vedli k tomu, že by zaměstnavatelé museli zvedat mzdy, aby si udrželi zaměstnance, kteří jsou pro práci, kterou dělají kvalifikovaní nebo v ní už mají dlouhodobou praxi. Teď už zbývá jen se odhodlat a udělat to.

Nezbývá nám než si pomoct sami nebo navzájem, rozhodně tuto pomoc nečekejte do státu. O co si neřeknete, to většinou nedostanete…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz