Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Kdy odejít z práce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: lukasbieri/pixabay
22. 8. 13:14

V práci trávíme většinu času a tak by nás měla práce bavit nebo bychom ji měli dělat alespoň za přiměřenou odměnu.

Článek

Každý má jiné priority, když hledá práci. Někdo upřednostňuje volnou pracovní dobu, někdo typ práce, někdo hledá šéfa, který bere ohled na lidi a pro někoho je to jen způsob jak mít peníze pro život.

Priority se ale mohou měnit a stejně tak podmínky v práci. Děti jsou malé potřebujete volnou pracovní dobu. Když vyrostou, rozhodnete se upřednostnit peníze.

Stejně tak se v práci buď může změnit šéf nebo dosavadní šéf, u kterého jste si vážili postoje k lidem, začne na své zaměstnance kašlat a přesune své priority jinam.

Obecně řečeno, pokud vám šéf za poslední čtyři roky, kdy vzrostla inflace a vše zdražilo nepřidal, mohl k tomu mít dva důvody, buď nemohl, protože firma neprosperovala a nebo jsou mu zaměstnanci prostě ukradení. Oba dva důvody jsou důvod pro hledání lepší práce.

Nebuďte někde z vděčnosti, že vám před pěti lety pomohli, když teď žijete od výplaty k výplatě. Odejít je lehčí než se zdá. A obecně řečeno, pokud v práci cítíte dennodenně nespokojenost a frustraci a nevýhody převažují nad výhodami, je rozhodně čas hledat zaměstnání, kde vás ocení jak finančně, tak lidsky.

Cena práce za 5 let rozhodně vzrostla a pokud má váš šéf pocit, že plat, který pobíráte už 5 let je pro vaši pozici v pohodě, pak se rozhodně porozhlédněte jinde. Takový šéf ať si na sebe vydělává sám.

Samozřejmě pokud pracujete v některém z regionů s nižšími platy, volí čím dál více lidí práci v cizině. Chce si to ale propočítat náklady na cestu a porovnat se současným platem, také zvážit, zda chcete obětovat čas strávený na cestě. Ale ve většině případů, když chcete lepší plat, většinou v něčem se obětovat musíte. Pokud máte děti, tak plat a k tomu kindergeld vám někdo dá v těch chudších krajích pouze stěží. Určitě ne u základních pozic.

Pomalu už dochází k tomu, že lidí do dělnických pozic začíná být málo a tak prostě zaměstnavatelé budou muset jít se mzdama nahoru. Nevýhodou je, že pozice můžou obsadit cizinci, pro které tato mzda bude dostačující. Pak vám prostě nezbyde nic jiného než si nechat za svou práci zaplatit v cizině.

Každopádně, i kdyby jste byl věčný nespokojenec, tak kdo hledá, určitě najde a maximálně budete nespokojený za víc peněz než jste teď.

Než změníte místo…

Pokud znáte někoho z firmy kam chcete jít, je určitě dobré se poptat jak jsou zaměstnanci ve firmě spokojení. Je tu totiž riziko, že sice dostanete větší plat, ale s vedoucím, se kterým se jen těžko dá vyjít. Nebo v kolektivu, kde spolu zaměstnanci nevycházejí a je tam dusno.

Na druhou stranu máte zkušební dobu a znovu můžete změnit zaměstnání, když vám nové místo nevyhovuje. Kdo hledá ten rozhodně najde… I kdyby to mělo být na druhý nebo třetí pokus.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz