Článek
Gretl Braunová byla nejmladší ze tří sester Braunových. Její otec byl učitel a matka švadlena. Mnohem důležitější však je, že její starší sestrou byla Eva Braunová. Žena, která se později stala dlouholetou společnicí a krátce také manželkou Adolfa Hitlera - za „Vůdce“ se provdala jen necelých 40 hodin před společnou sebevraždou, uvězněná v bunkru pod ruinami říšského kancléřství. Ale nepředbíhejme.
Gretl žila poměrně běžným životem, než se ve svých 16 letech rozhodla zanechat studia a věnovat se své veliké zálibě - fotografování. Tato záliba ji nakonec dovedla do ateliéru oficiálního fotografa nacistické strany Heinricha Hoffmanna, kde pracovala jako jeho asistentka. U Hoffmanna pracovala také její sestra Eva, a právě jeho ateliér byl místem, kde se s Hitlerem obě poprvé setkaly.
I když si Eva s Hitlerem nezačala hned, věci nabraly poměrně rychlý spád. Již na přelomu roku 1931, tedy necelé 2 roky od momentu, kdy se poprvé setkali, se začala Eva s Hitlerem pravidelně vídat. Toto setkání poznamená obě sestry na celý zbytek života.
V roce 1935 Hitler sestrám zajistil tří pokojový byt a již o rok později dokonce celou vilu. Od toho samého roku navíc Eva začala pravidelně jezdit za Hitlerem do jeho rezidence Berghof v Obersalzbergu. A aby se zde necítila sama, doprovázela ji často právě Gretl.
Život obou sester se změnil od základů. Oficiálně sice Hitler vztah s Evou tajil až do posledních dnů svého života, ve skutečnosti ale byly obě sestry součástí jeho úzkého kruhu přátel, který se scházel právě v Berghofu. Po celou dobu trvání Třetí Říše tak rodina Braunů žila v luxusu a byla uchráněna od všech všedních starostí či jakéhokoli nebezpečí.
V Berghofu navíc panovala odlehčená atmosféra. Pokud zde zrovna Hitler neměl jednání, chodili spolu všichni na procházky, pořádali oslavy a téměř každý večer se Hitler se svou vyvolenou společností díval až do brzkých ranních hodin na filmy v soukromém promítacím sále. Byl to naprosto odlišný svět. Zatímco v Berlíně se Hitler věnoval zejména státním záležitostem a politice, na Berghof si jezdil sám odpočinout. Tomu odpovídalo i to, že součástí jeho nejužšího kruhu přátel, tedy vyvolených, kteří s ním mohli na Berghofu trávit čas, nepatřil kromě jeho tajemníka Bormanna ani nikdo z nacistických elit. Ani Goebbels, Göring, nebo vůdce SS Himmler. Zcela výjimečně zval Hitler na Berghof svého architekta a ministra zbrojení Speera.
Gretl do tohoto kruhu však patřila a byla s Hitlerem v pravidelném kontaktu. O tom, že měl sestru své milenky sám rád, vypovídá i to, že ačkoli sám nesnášel kouření, Gretl v jeho přítomnosti kouřit mohla. A to i když se ji mnohokrát osobně snažil přesvědčit, aby s ním přestala.
Celou válku tak Gretl prožila v naprosto odlišném světě od toho, jaký vnímali běžní Němci. Hitler se dokonce angažoval i v jejím osobním životě, a tak, když v roce 1944 usoudil, že by se měla vdát, osobně se ji snažil dohodit vhodného manžela - důstojníka SS Hermanna Fegeleina.
Fegelein měl nevalnou pověst, ale byl chráněncem Heinricha Himmlera a měl i Hitlerovu přízeň. Sám sloužil přímo v Berghofu jako Hitlerova spojka s SS.
I když v roce 1944 už Německo prohrávalo na všech frontách, v idylickém prostředí horského Berghofu, stále zalitého závojem bezstarostnosti, nebylo o romantické chvíle nouze. A tak se nakonec Gretl za Fegeleina skutečna provdala. Hitler sám tento sňatek podporoval hlavně z toho důvodu, že se poté mohl na veřejnosti objevovat společně s Evou. Ta totiž oficiálně dělala doprovod nikoli jemu, ale právě své sestře Gretl, nyní manželce vysoce postaveného důstojníka SS.
Jenomže válka se neúprosně chýlila ke konci. Pár dní po svatbě se vylodili Spojenci v Normandii a společenský kruh v Berghofu se úplně rozpadl. Hitler totiž v červenci roku 1944 odjel osobně dohlížet na vojenské operace. Tehdy asi nikdo netušil, že byl v Berghofu naposledy.
Eva s Gretl zde pobývaly ještě několik měsíců, poté se Eva přesunula za Hitlerem do jeho podzemního bunkru v Berlíně. A protože Fegelein musel být jako Hitlerův důstojník neustále s ním, zůstala Gretl zcela opuštěná. A těhotná.
Největší rána pro ni ale měla teprve přijít. Hitler ze svého Führerbunkeru ztrácel jakoukoli kontrolu nad během událostí a vinu za prohranou válku schvaloval na všechny okolo, zejména ostatní nejvyšší představitele nacistického Německa.
Když se tak Fegelein pokusil z téměř obklíčeného Berlína utéct, Hitlera to naprosto rozčílilo. Nařídil jeho zatčení a jen díky přímluvám Gretliny sestry Evy plánoval Fegeleina ušetřit a potrestat ho „jen“ přeřazením k jednotkám, které stále bránily nevyhnutelnému obsazení města Rudou armádou. Ještě než však stihl vydat potřebný rozkaz, přišla do Berlína zpráva o nabídce kapitulace západním Spojencům, kterou bez jakéhokoli Hitlerova vědomí učinil Heinrich Himmler. Tím byl pro Fegeleine osud zpečetěn.
Hitler tuto nabídku považoval za velezradu a byl naprosto nepříčetný. Nařídil Himmlera zatknout a Fegeleina, jako přímého zástupce SS, popravit zastřelením. Bez ohledu na jeho manželský svazek s Evinou sestrou. Jen o dva dny později pak sám společně s Evou spáchal sebevraždu.
Gretl o pár dní později, naprosto osamocená, porodila dceru, kterou na památku své sestry pojmenovala Eva. Přišla o manžela, sestru, všichni její přátelé byli buď mrtví, anebo čekali na válečné soudy.
I přesto, že celou válku prožila v naprostém komfortu a nejtěsnější blízkosti samotného Hitlera a ostatních nacistických pohlavárů, nikdy nebyla nijak postihnuta. Kvůli zřejmým důvodům si změnila jméno, znovu se provdala a v ústranní žila poklidným životem. Ani její zbylí příbuzní dlouhé roky nevěděli, co se s ní stalo.
Tragédie tím ale pro Gretl neskončily. Její jediná dcera Eva totiž spáchala v 80. letech sebevraždu poté, co její přítel zemřel při automobilové nehodě.
Sama zemřela osamocená v domově pro lidi s Alzheimerovou chorobou ve věku 72 let. Její postoj k událostem 2. světové války se nikdy nepodařilo zjistit, jelikož se úspěšně vyhýbala všem médiím.
Zpracováno na základě