Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Ohlédnutí za Colloquium Carolinum – mosty mezi historií a současností

Foto: Henry Ertner

Henry Ertner Colloquium Carolinum

S vděčností a radostí za příležitost představit moji doktorandskou práci „Deutsch als Heritage Language im Riesengebirge“. Colloquium Carolinum otevřelo nové perspektivy – díky inspirativním příspěvkům, zajímavým setkáním a překvapivým postřehům.

Článek

Dne 14. března 2025 jsem měl velkou radost z účasti na Colloquium Carolinum – fóru pro výzkum Česka a Slovenska. Akce byla nejen obsahově inspirativní, ale také pro mě osobně výjimečným momentem – mohl jsem totiž představit svoji práci formou krátkého příspěvku. Možnost sdílet svůj výzkum s takto zainteresovaným odborným publikem pro mě byla velmi cenná.

Collegium Carolinum je vědecká instituce se sídlem v Mnichově, která se věnuje interdisciplinárnímu výzkumu historie a současnosti Čech, Moravy, Slovenska a přilehlých regionů. Bylo založeno v roce 1956 – ve vědomé návaznosti na německou Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze, která byla po druhé světové válce uzavřena a jejíž činnost do roku 1945 tvořila důležitou součást německojazyčné univerzitní krajiny střední Evropy. Více informací o historii a současné činnosti ústavu zde.

Úkoly a význam Collegium Carolinum

Collegium Carolinum se chápe jako fórum pro interdisciplinární výměnu. Publikuje vědecké studie, vydává vlastní knižní řadu, organizuje mezinárodní konference a udržuje aktivní síť výzkumníků, kteří se zabývají Českem, Slovenskem a přilehlými regiony – historicky, kulturně, politicky a společensky.

Vedle svého hlavního sídla v Mnichově má Collegium Carolinum pobočku v Praze a úzce spolupracuje s univerzitami, archivy a výzkumnými institucemi ve střední Evropě. Tímto způsobem významně přispívá k vědeckému dialogu mezi zeměmi – a ke společnému zpracování složitých historických zkušeností. Pro mě představuje práce Collegium Carolinum příklad budování mostů zaměřeného na budoucnost, který překonává hranice.

Osobní účast a zájem

V rámci letošního fóra jsem – Henry Ertner – mohl představit můj výzkum formou krátkého příspěvku. Moje práce se zabývá tématem Deutsch als Heritage Language im Riesengebirge (Němčina jako dědičný jazyky v Krkonoších). Následná výměna byla pro mě velmi podnětná a přinesla mi cenné nové impulzy pro další práci. Více o akci a letošním programu zde.

Zvlášť mě zaujaly dva příspěvky, které se zabývaly ekonomickými a urbánními dějinami Čech – velmi odlišným, ale doplňujícím způsobem:

Tobias Möllmer – Reprezentance Národní banky v zemích Koruny české

Foto: Henry Ertner

Tobias Möllmer – Reprezentance Národní banky v zemích Koruny české

Tobias Möllmer (Innsbruck) představil pod názvem „Repräsentanzen der Nationalbank in den Kronländern Böhmen und Mähren: Die Bautätigkeit der Oesterreichisch-Ungarischen Bank im heutigen Tschechien (1898–1918)“ projekt o stavební historii a symbolické přítomnosti finanční moci v habsburské monarchii.

Foto: Henry Ertner

Reprezentance Národní banky v zemích Koruny české

Zvláště zajímavé mi přišlo, jak se prostřednictvím architektury materializují politické a ekonomické mocenské poměry – a kolik těchto budov dodnes ovlivňuje městský prostor v dnešním Česku.

Lukas Dovern – Lokální, globální a regionální proměna Plzně 1859–1914

Foto: Henry Ertner

Lukas Dovern

Lukas Dovern (Kiel) zkoumá vývoj města Plzně a Škodových závodů v kontextu industriálních, politických a globálních transformačních procesů, jeho příspěvek nesl jméno „Lokaler, globaler und regionaler Wandel in Pilsen 1859–1914“ a působivě ukázal, jak úzce jsou lokální dějiny provázány s mezinárodními dynamikami – a jakou roli mohou sehrávat regionální průmyslové podniky ve větších globálních posunech. Tato práce je teprve na začátku, jsem zvědavý na její výsledky.

Foto: Henry Ertner

Škoda Plzeň

Oba příspěvky mě inspirovaly k tomu, abych se v budoucnu více zabýval vztahem mezi prostorem, ekonomikou a identitou. V plánovaných textech se chci těmto tématům blíže věnovat.

Colloquium Carolinum pro mě bylo víc než vědecké setkání. Byl to prostor naslouchání, výměny a společného přemýšlení o středoevropské historii a současnosti. Jsem velmi vděčný, že jsem se mohl zúčastnit – a těším se na další příležitosti k pokračování v myšlenkách i k opětovnému setkání.

Ne slonovinová věž, ale dílna porozumění

To, co dělá Colloquium Carolinum tak výjimečným, je propojení vědecké excelence s opravdovou zvědavostí na jiné perspektivy. Nejde zde jen o správu akademického provozu – ale o aktivní budování evropského paměťového prostoru, který nezůstává uvězněn v národních omezeních. To činí tato setkání – zvláště pro mladé výzkumníky – výjimečným prostorem otevřenosti. Jsem vděčný, že jsem mohl být u toho.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz