Článek
Já sám jsem mohl v rámci tradičního zimního týdne v Heiligenhofu hovořit o své disertaci na téma „Němčina jako dědičný jazyk v Krkonoších“ – a jsem stále dojat otevřeností, zájmem a výměnou, která z toho vznikla.
Co je to ASA?
ASA je síť akademiků a studentů, která se po desetiletí rozvíjela a spojuje lidi se zájmem o kulturu a dějiny sudetských Němců. Nejde však jen o minulost. ASA je místem, kde lze klást aktuální otázky – o Evropě, identitě, jazyku, migraci, vzdělávání. Spojuje vědeckou výměnu s osobní blízkostí, politickou vnímavostí s kulturní péčí a nabízí všem lidem možnost zapojit se, vyzkoušet si něco nového a učit se.
Zimní týden: Silvestr trochu jinak
Můj příspěvek byl součástí zimního týdne ASA, který se každoročně koná mezi Vánocemi a Novým rokem ve vzdělávacím domě „Der Heiligenhof“ v Bad Kissingenu. Je těžké popsat, jaká zvláštní atmosféra tam panuje: lidé různých generací, intenzivní rozhovory u kávy a koláče, přednášky, hudba. Večer jsme spolu seděli, poslouchali příběhy, smáli se, diskutovali.
To, že jsem mohl představit své téma, pro mě bylo osobním vrcholem. Jsem velmi vděčný za důvěru, která mi byla projevena – a za to, že tak angažované, otevřené a znalé publikum naslouchalo a přemýšlelo spolu se mnou. Má přednáška se týkala rodinných jazyků, menšinových identit a zápasu mezi „zachránit nebo nechat být“ jazykového dědictví. Následné rozhovory s účastníky mi opět ukázaly, kolik osobních příběhů se za těmito tématy skrývá.
Spolek s historií – a budoucností
ASA byla založena po druhé světové válce, aby poskytla platformu sudetoněmeckým akademikům. Dnes se ale pohled upírá také do budoucnosti. Kromě zimního týdne pořádá ASA každoročně podzimní seminář, účastní se vědeckými přednáškami Sudetoněmeckého dne (o letnicích), organizuje studijní cesty do Čech a na Moravu a vydává časopis Literaturspiegel s příspěvky o kultuře, paměti a současnosti střední Evropy.
V centru všeho stojí výměna: mezi generacemi, obory, zeměmi. Historičky se setkávají s učiteli, inženýrky s lingvisty, studenti se svědky dějin. Kdo chce, může se zapojit vlastním příspěvkem – ať už jako přednášející, cestovním reportem nebo aktivním podílem na programu.
Proč je to zajímavé i pro studenty
Pro mladé lidi je ASA mnohem víc než nějaký krajanský spolek. Tady můžeš…
- Přednést, co tě zajímá – ať už bakalářskou práci, osobní projekt nebo báseň.
- Navázat kontakt s lidmi se stejnými zájmy, ale zcela odlišnými zkušenostmi.
- Diskutovat, klást otázky, dostat inspirativní podněty.
- Spoluorganizovat studijní cesty, při nichž ožívají nejen místa, ale i příběhy.
- Spoluvytvářet, místo jen přihlížet – ASA žije z angažovanosti svých členů, i těch mladých!
Mimochodem, členství je cenově výhodné (15 € ročně) a mnoho akcí je přístupných i pro hosty. Spolek je otevřený, přístupný a těší se z každého nového hlasu.
Co nás čeká dál?
ASA plánuje pro rok 2025 mj. účast na Sudetoněmeckém dni v Řezně, studijní cestu do severních Čech a podzimní seminář v Bad Kissingenu. A samozřejmě opět zimní týden se silvestrovskou oslavou – ideální příležitost pro všechny, kdo chtějí ASA poznat.
Akce nejsou určeny výhradně sudetským Němcům. Kdo má zájem o dějiny střední Evropy, menšinové otázky nebo jen o chytré rozhovory v příjemné atmosféře, je srdečně vítán.
Závěrem
Jsem vděčný, že jsem na ASA narazil – náhodou. Dnes si říkám: bylo to jedno z nejlepších setkání. Nejen kvůli odbornosti, ale kvůli lidem. A protože jsem mohl zažít, že dějiny nejsou muzeálním objektem, ale něčím, co žije dál v rozhovorech, hlasech a zkušenostech.
Přeji si, aby si cestu k ASA našlo více mladých lidí. Stojí to za to. Pro srdce, pro hlavu – a možná i pro novou kapitolu vlastního příběhu. A ano, je potřeba umět německy.
Více informací, termíny a kontakt: