Článek
Čest práci, soudruzi. Doufám, že si 7. září 2024, kdy se má konat „tradiční akce ŠTÍT 2024“, jak uvádíte, připomenete i oběti srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a následující okupaci Husákova normalizačního Československa. Soudruzi v Moskvě poučeni potlačením celostátních demonstrací v NDR v červnu 1953 a o tři roky později krvavým rozprášením protikomunistického povstání v Maďarsku sovětskými tanky si po založení Varšavské smlouvy v roce 1955 tak preventivně udržovali a dokazovali nad ostatními zeměmi Varšavského paktu a Rady vzájemné hospodářské pomoci svou moc.
Jedním z výsledků této bratrské „prevence“ a upevnění normalizace, byla i akce vojsk Varšavské smlouvy - vojenské cvičení Štít v roce 1984, kterého se v Československu zúčastnilo na 60 tisíc vojáků ze 7 zemí.
„Třešničkou na dortu Štítu 84 byl hromadný vzlet 72 letadel vojenského letectva ČSLA během necelých pěti minut z letecké základny v Žatci. Šlo o exhibici pro nejvyšší velitele a hlavy státu poslední den cvičení. S předpokládanou reálnou situací v případném válečném konfliktu to nemělo nic společného, už jen proto, že se kvůli této akci na základně nacházelo více letadel, než jaká byla jeho standardní kapacita. Bylo to největší vojenské cvičení v Československu s husarskými kousky stíhačů ČSLA. Některé stíhačky startovaly proti sobě, některé z trávy a další z rolovací dráhy. Jen díky profesionalitě a kousku štěstí nedošlo k nehodě. Takový cirkus, myšleno v dobrém slova smyslu, se už nikde a nikdy neopakoval“, jak výstižně popsal a charakterizoval toto cvičení magazín Idnes v roce 2015.
Nezbývá než Klubu vojenské historie ve Vlíněvsi z. s. popřát, aby letošní 40. výročí Štítu, podpořené bratrskými obcemi Dolní Beřkovice, Cítov, Horní Počaply, Hořín a řadou privátních firem jako například Big Dance, Shooting.cz nebo Podřipská pohřební služba, které podpořily bohatý program a další doprovodné akce jako je Ukázka narušitele vzdušného prostoru, či akustická plynová střelnice nebo spanilá jízda okolím, nebyly obohacené o další husarský kousek. Například o návštěvu soudružky Konečné či jiných skálopevných soudruhů, pod jejichž soudružským štítem, či chcete-li pavézou Jana Žižky z Trocnova, lesk a rudá záře tradiční akce může být ještě mírovější.
Ministerstvu obrany České republiky přeji pak klidný zářijový víkend.
PS: Nějak soudruzi rychle zapomněli, že toto období (25. 2. 1948 – 17. 11. 1989) jejich minulosti a činnosti vládnoucího komunistického režimu označil zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný (2, odst. 1), a že Komunistická strana Československa byla (stejně jako podobné organizace založené na její ideologii) organizací zločinnou a zavrženíhodnou (2, odst. 2). Zdroj Wikipedia