Článek
Nestátotvorný pokus opozičních stran a hnutí ANO a SPD
Je to další nestátotvorný pokus opozičních stran ANO a SPD, jak destabilizovat vnitřní politickou situaci v Česku za zvýšeného mezinárodního napětí, pokračující Putinovy války na Ukrajině a Trumpovy nevypočitatelné politiky. Ta se sice snaží válku na Ukrajině ukončit, ale nedaří se jí to tak, jak prezident Trump slíbil.
A nejen to. Přestává být čitelná a věrohodná. Především proto, že se Donald Trump rozhodl právě v této otázce vnímat evropské země Severoatlantické aliance jako druhořadé partnery. Podle jeho slov členské země NATO „braly Spojené státy na hůl“ a neplnily dohodnuté členské finanční závazky příspěvku na obranu ve výši 2 % HDP ročně.
Mohu se jen domnívat, jak dalece prezidentovi Trumpovi tento dluh slouží jako zástěrka při prosazování agresivní obchodní a celní politiky a dalších obchodně-ekonomických zájmů USA, včetně verbálního vznášení divokých územních nároků na Grónsko, Kanadu
a Panamský průplav. Ve válce na Ukrajině se chce Donald Trump proslavit jako nepostradatelný světový mírotvorce, ale zatím více či méně odhaluje jak mezery v zahraniční politice, tak v jeho nové administrativě se řada rozhodnutí pohybuje na hraně zákona nebo za jeho hranou.
Evropská unie přistižena v nedbálkách
Členské země Evropské unie zastihla tato Trumpova politika doslova v nedbalkách. Nikdo nečekal takové kroky od spojence, který byl demokratickým vůdcem státem, jenž vedl
a chránil další země Západu od roku 1945 ve studené válce se Sovětským svazem, Čínou
a zeměmi Varšavské smlouvy a Rady vzájemné hospodářské pomoci. Nikdo však nečekal, že se obětním beránkem stane přepadená a okupovaná Ukrajina, která má být postupně demontována nebo zničena. Dokud ji zcela neopanuje vliv Putinovy imperiální politiky a její armáda. A tak dlouho než se ruské raketové základny trvale zakopou na Ukrajině, stejně tak jako je tomu již v Bělorusku.
Tuto skutečnost, bezprostředně ohrožující ve východní Evropě členské země NATO, považuje Trump a jeho nezkušený tým za druhořadou záležitost. V jaké že to obchodní chiméře žijí a přemýšlejí, a zdali nekalkulují s tím, jak bude za pár let výhodné osvobodit Evropu od ruského vlivu. Počítají přitom, že Donald přežije sám sebe v dalším dodatku Ústavy, kteří jeho věrní prosadí, mu bude umožněno, aby vládl v čele Spojených států potřetí.
A za této situace naše politické fúrie ANO a SPD se zuřivosti sobě vlastní, nehledě ani napravo ani nalevo, nejsme přece proruští, ani proevropští, se vidí již ve Strakovce, a s okem upřeným na volební billboardy nevidí, co se děje za humny.
Ruská přestupní stanice a Putinova ulička jak se zachránit
A ani nechtějí vidět, jak se Evropa v čele Německem probouzí. Budoucí kancléř Friedrich Merz chce, aby Německo bylo do roku 2029 připraveno na válku. A spolu s koalicí zemí ochotných hodlají nadále podporovat Ukrajinu a nechtějí ji nechat napospas Putinově rozpínavé, vydírající politice. Čím déle jí Trump bude věřit, ať už skutečně nebo jen naoko, tím do větších potíží ho bude přivádět. A nejen jeho a Spojené státy.
Není bez zajímavosti, že parlamentní opozice se přitom odvolává na prezidenta Trumpa
v bláhové naději, že se právě za jeho zády snadněji poveze v háku. Nepoveze. Je to nebezpečná politika, která hrozí tím, že se z Maďarska, Slovenska a Česka může stát
po volbách ruská přestupní stanice na jeho cestě do Západní Evropy a pro samotného Putina další uličkou, která má legitimizovat válečné zločiny jeho politiky.