Hlavní obsah
Zdraví

Bříza - strom zdraví, který poskytuje vzácnou a léčivou mízu

Foto: pexels-photo-4921136

Bříza - strom, co nám poskytne zázrak.

Článek

Bříza se těšila oblibě už u našich dávných předků jako posvátný strom, slibující očistu těla i duše.

Teď v předjaří se můžeme nachystat na parádní detox, který nám může poskytnout bříza v podobě vytékající mízy.

Jak na to? Je to jednoduché.

Pokud se rozhodnete provést jarní očistu těla a vlastně nejen těla, ale i duše, protože zjemňuje vaši energii. Tento zázrak- míza -se může použít i jako pleťové tonikum na unavenou a povadlou pleť či na vlasy, do které mízu vmasírujeme a necháme proschnout, ale především si ji ceníme jako přírodní zázrak plný vitamínů a minerálních látek, který užíváme vnitřně.

Bříza v létě využívá sluneční energii k přeměně oxidu uhličitého na fruktózu, glukózu a kyslík. Na podzim začne ukládat tyto cukry do svých kořenů, než opadnou listy a začne se připravovat na zimní odpočinek.
Na jaře, když začne tát sníh, bříza začne čerpat vodu ze země. Smíchá vodu s cukry uloženými v jejích kořenech a začne vytlačovat tuto tekutinu nahoru ke svým brzy pučícím větvím.

Tady jen upozorním, pokud už k bříze přijdete a bude mít první lístky, již je pozdě a míza vám nenateče. Ale zase neodejdete s prázdnou neboť mladými lístky lidé kdysi léčili ledvinové onemocnění, poněvadž přispívají k vylučování moči, aniž by močové cesty nebo ledviny dráždily, dále i při potížích s prostatou a měchýřem. Saponiny v březovém listí také čistí cévy, toho se využívá při ateroskleróze.

Lístky (mladé) jsou výborné ke koupelím, mnoho krémů bojujícím proti celulitidě též obsahují výtažky z mladého březového listí. A o březové vodě na vlasy se snad zmiňovat ani nemusím.

A teď to nejpodstatnější - jak šetrně čerpat mízu z břízy

Zkusme se projít brzy zjara, nejlépe průběhem měsíce března přírodou a jistě najdeme nějakou břízku, ideálně ze stromového náletu, která má kmen o průměru maximálně 30 cm a na větvičkách jsou pupeny - to je ta správná doba.

Uděláme vrt do stromku asi 4-5 cm a zasuneme brčko, pod brčko dáme nádobu, do které míza bude skapávat. A pozor buďme šetrní a nechovejme se neurvale, protože i strom je živá bytost a ne čerpací stanice na benzínové stanici, proto bohatě stačí litr této zázračné tekutiny z jednoho stromu. Přes noc nakape tak 2 dl.

Pokud bychom chtěli víc, strom by mohl uhynout a vás by detox netěšil, když za ním v pozadí stojí mrtvý strom.

Stromu poděkujeme, zazátkujte otvor korkem nebo dřevěným kolíčkem a zamažte otvor řádně štěpařským voskem, mízu si vezmeme a skladujeme v lednici.

Denní dávky si rozložte zhruba na 250ml na den a brzy ucítíte změnu. Míza z břízy obsahuje:

  • fosfor
  • draslík
  • kyselinu listovou
  • měď
  • hořčík
  • zinek
  • vápník
  • aminokyseliny
  • antioxidanty
  • mangan
  • vitamín C
  • Kromě toho se v ní nachází také xylitol (březový cukr), který má oproti normálním druhům cukru až o 40 % méně kalorií, navíc nepoškozuje zubní sklovinu. Proto se používá také při výrobě některých bonbónů a žvýkaček.
  • Konzumace březové šťávy posiluje imunitu, má příznivý vliv na játra, napomáhá k přirozené detoxikaci organismu a mimo jiné také zabraňuje nadměrnému pocení. Pozitivně ovlivňuje i kvalitu kůže a kvalitu vlasů. Má protizánětlivé účinky a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Tak zkuste tento zcela přírodní detox, ke kterému stačí procházka a pokud se nemůžete procházet či se vám nechce, spousta obchodů již tento zázrak nabízí, ale samozřejmě za peníze :-)

Ať se očista daří a nastartuje i správné myšlenky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz