Hlavní obsah
Knihy a literatura

„Kruan ze Žluté planety“ je nové souborné vydání příběhů Malého Boha

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Honza Průša
10. 12. 2022 12:10

Příběhy Gron-C-Chů ze Žluté planety ovlivňují čtenáře komiksů už padesát let. Teď vyšlo další souborné vydání části tohoto příběhu Vlastislava Tomana. Jaká ta kniha je?

Článek

Příhody Malého Boha okouzlují generace komiksových čtenářů od začátku 70. let minulého století. První z příběhu vyšel v časopisu ABC v září toho roku. Od té doby se tato řada rozrostla do několika, často trochu zmateně vydávaných příběhů. Nová kniha „Kruan ze žluté planety“ vydává soubor prvních šesti dílů ságy v co nejjednotnější a graficky navazující podobě.

Některé příběhy osudů kmene Gron-C-Chů totiž vycházely opakovaně, dokonce kreslené různými výtvarníky. Tento soubor tak nemá ambici ukázat čtenáři různé varianty téhož, ale v co nejjednotnější linii přinést příběh Gron-C-Chů od jejich setkání s Malým Bohem až po likvidaci Hor-tidů.

Foto: Honza Průša

Komiks „Kruanova cesta“

Ke kompletaci příběhu tak ale chybí příbehy ilustrované Petrem Šrédlem (“Čas kraba, čas návratů, čas Gron-C-Chů” což je prequel celé ságy a „Čas Kruana“ což je v podstatě rozšíření “Kruanovy cesty”).

Celý svět Žluté planety a autorem všech příběhů je Vlastislav Toman (17.7.1929 - 11.5.2022). Původně šlo u povídky, které už v roce 1963 otiskl časopis Pionýr a ilustrace k nim vytvořil Zdeněk Burian. V posledních letech se i připravovala filmová adaptace, na níž se dokonce vybíraly prostředky na Hithitu, ale bohužel z ní sešlo.

Já sám se s Malým Bohem setkal až v roce 1985 v ABC Speciál, které přineslo první tři části příběhu a okamžitě jsem kouzlu kmene Gron-C-Chů propadl. A nebyl jsem sám. Těch padesát let postupného vydávání si nacházelo stále nové příznivce a vznikla i řada popkulturních odkazů. Kapela Wanastowi Vjecy třeba v roce 1993 nahrála skladbu „Údolí vejce“, Martin Kyšperský pak o dvacet let později píseň „BMX ABC“, kde se o Malém Bohovi a Údolí Vejce zpívá také. A ačkoliv jsou v knize velmi pěkně popsané všechny okolnosti vzniku seriálu, na tyto odskoky vedle zapomíná.

Osudy Gron-C-Chů jsou i po mnoha letech pořád svěží a zábavné, pořád dokážou zaujmout a kniha „Kruan ze Žluté planety“ je tak krásným shrnutím té nejdůležitější části příběhů Vlastislava Tomana a hodí se jak pro pamětníky, tak pro prvočtenáře. Sám bych ale uvítal i něco jako „Komplet ze Žluté planety“, kde by byly všechny verze příběhů od všech výtvarníků. Šlo by o zajímavý studijní materiál a hezký exkurz, do nesnadné a komplikované historie tohoto fantastického komiksového díla, které je v Česku srovnatelné jen s Rychlými šípy.

Knihu „Kruan ze Žluté planety“ napsal Vlastislav Toman, ilustroval František Kobík a Karel Zeman a vyšla v roce 2022 v Nakladatelství Josef Vybíral.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz