Článek
Jaromír Průša, můj děda, žil prakticky celý život v Praze, ale rád cestoval po celé republice i po světě. A byl to, kromě jiného, i nadšený amatérský fotograf. Po jeho smrti jsem zdědil všechny jeho negativy, kterými se snažím postupně probírat. Mezi rodinnými snímky se tak nacházejí i zajímavé místopisné obrázky.
Negativů se po dědovi zachovaly dvě velké bedny a já zatím úplně nevím, co všechno v nich najdu. Ale už to byly třeba fotky z osvobození v roce 1945, řada snímků z táborů Jaroslava Foglara (tady a tady), nebo třeba obrázky z Loun (tady a tady), odkud pocházela dědova rodina.
Výhodou je, že je většina negativů je alespoň nějakým základním způsobem popsána (jen to všechno vyluštit), takže u každé fotky znám alespoň rok vzniku, někdy i místo, které je na ní zachycené.
Teď jsem si připravil sadu fotek z Prahy z konce 60. let minulého století.
Část je z dědova foto výletu do Zlíchova 30. července 1967. Na Václavském náměstí zachytil tramvaje projíždějící přes improvizovaný most, ve Zlíchově svůj autoportrét v odrazu zrcadla a v pozadí projíždějící parní lokomotivu nebo tamnější hřbitov.
Dál jsou tu dvě fotografie z Chodské ulice na Vinohradech, kde děda bydlel. Moc pěkný je snímek se zdejším dobovým vozovým parkem z roku 1966 i oprava troleje ve Slezské ulici focená z balkonu dědova rohového bytu.
Největší neznámou této série jsou tři pražské dvorky u nichž nevím víc, než rok pořízení snímku.
V sérii najdete i trojici snímků z pražského Petřína, společnou fotku soch Josefů Mánesa a Stalina nebo pohled na pražské Hlavní nádraží v pozadí s Vítkovem.