Článek
Chodím nakupovat do Alberta, protože je nejblíž. A při jednom z nákupů jsem si, ani nevím proč, všiml etiket u krájené Šumavy. To, co na nich bylo uvedené, mne překvapilo. Bochník chleba dle nich váží 1200 gramů, půlka 560 gramů a čtvrtka pouhých 260 gramů. A člověk ani nemusí být geniálním matematikem, aby si všiml, že to nesedí.
Dvojím překrojením chleba tu dochází k ztrátě 160 gramů. Paranormální jev místními vyznavači chemtrails a podobných konspiračních teorií zatím nepopsaný. Označit by se mohl třeba jako „záhada mizejícího chleba“. V prvním okamžiku jsem se tedy zasmál, jak tady někdo špatně počítal. A byl jsem rád, že mám hezkou historku k pivu.
Pak jsem si ale všiml i ceny. A jo, předesílám, že rozumím tržní ekonomice, že chápu, že konečná cena je plně na prodejci a na nás, zákaznících je, zda si u něj zboží koupíme nebo ne. Ale i tak se mi cenotvorba, pro kterou se Albert (a předpokládám, že v ostatních supermarketech to budou mít podobně) rozhodl, nemile překvapila.
Bochník Šumavy tu stojí 44,90 Kč, půlka 24,90 Kč a čtvrtka 13,90 Kč. Hodnotu dvojího překrojení chleba si tak v Albertu vyčíslili na 11 Kč. A to mi nepřijde málo. Zvlášť pro lidi, co mají hluboko do kapsy, jako třeba osamocení důchodci, kteří by stejně celý bochník nespotřebovali.
A tak mi to od Alberta a jo, jak jsem psal, má tu nevýhodu, že ho mám nejblíž, přijde docela nefér. Pokud se mu vyplatí prodávat celý bochník za nějakou částku a já věřím, že tu cenu nedotuje, pak není důvod, po dvojím překrojení chleba, zdražovat o nějakých 25 %.
Na závěr ještě rozuzlení záhady mizejícího chleba pro ty, co dočetli až sem. Jde o toleranci při krájení, protože se nikdy netrefíte na přesnou půlku. A tak je z důvodu předběžné opatrnosti uváděna taková hmotnost, aby zákazník nemohl být klamán, když se paní od pečiva s nožem netrefí přesně.