Hlavní obsah
Internet a technologie

Chytrý mobil do krabice. Hloupý do ruky

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: YONDR. overyondr.com

Box na mobily. Yondr.

Školami po celém světě se žene vlna omezující používání telefonů. Přelít se může i do domácností.

Článek

„Způsobují dopaminové smyčky a ty dělají velký bordel,“ prohlásil na adresu chytrých mobilů před pár týdny Matěj Hollan, ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.

I proto podle něj po celém světě aktuálně probíhá debata o regulaci telefonů na školách. Zatímco v Nizozemí, Dánsku, Saúdské Arábii, Číně, Slovensku či Irsku se odborníci a politici předhání, kdo se tématu bude věnovat, v Česku je však „ticho po pěšině“.

Podle Hollana se ale debata nutně přesune i k nám - chytré mobily totiž ve školách brání soustředění i navazování kontaktů.

Titulky v médiích dávají Hollanovi za pravdu. Poté, co téma mobilů ve školách letos v létě zvedl vsetínský starosta Jiří Čunek, můžeme stále častěji číst o zkušenostech jednotlivých škol. Třeba té vrchlabské, ve které zákaz mobilů vedl ke klidnější výuce a větší komunikaci mezi žáky.

Častěji se objevují též tuzemské výzkumy. Podle jednoho z nich by většina lidí v Česku souhlasila s plošným zákazem mobilů na základních školách.

Podle dalšího výzkumu mezi žáky 2. stupně základních škol a středoškoláky v hlavním městě vykazuje sedm procent žáků příznaky problémového užívání internetu. To znamená, že technologie výrazně negativně ovlivňují jejich život a nedokážou přestat.

Dalších 31 procent žáků má pak symptomy nadměrného či rizikového užívání. Zanedbávají čas na stravování, spánek či školní povinnosti. Jak podotkl výzkumník Roman Petrenko, toto číslo navíc pořád roste.

Čeho je však v Česku jako šafránu, to jsou konkrétní návrhy na to, jak můžeme digitální technologie krotit nejen ve školách, ale i na úrovni jednotlivých domácností.

Pojďme se podívat na dvě možná nečekaná, avšak funkční řešení.

Yondr: zapouzdřená cesta k offline bytí

Zásadním hybatelem na poli praktické regulace mobilů je americká společnost Yondr. Ta již v roce 2014 perfektně přečetla, kam se bude ubírat vývoj digitálních technologií a přišla se speciálním pouzdrem, do kterého lze mobil zamknout.

Mobil tak máte stále u sebe, ale k jeho displeji se dostanete znovu pořádně až poté, co vám pouzdro otevře někdo u vstupu na danou akci či aktivitu.

Pouzdra od Yondr získala popularitu třeba díky koncertům Boba Dylana, který si, jak se mohli přesvědčit i návštěvníci jeho nedávných koncertů v Praze, na nemožnosti natáčet a fotit jeho výkon zakládá.

Yondr pouzdra ale můžete využít třeba i na svatbu či další společenskou událost, na které stojíte o maximální lidský kontakt.

Díky současné společenské náladě dobývá Yondr zejména americký trh. Není divu - podle pár měsíců staré analýzy zde přijala opatření zakazující nebo omezující používání mobilů ve školách více než polovina států.

Školami ale Yondr nekončí. Jeho další produkt slibuje proměnit v offline zónu i domácnost. Do speciálního stylového boxu můžete mobily primárně zamknout. Díky speciální (Faradayově) tkanině ale box umožňuje i zablokovat samotný mobilní signál.

Postavte mobilům domeček

Chcete-li nastolit ve vaší domácnosti digitální rovnováhu, nepotřebujete samozřejmě nutně drahý uzamykatelný box od Yondru.

Můžete nicméně zdarma využít princip, na kterém box funguje a který je funkční: a tím je určit si v domácnosti jedno místo, kde budete mobil či mobily nechávat. Dohodnete-li se na tom se všemi členy domácnosti, můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků.

S „mobilním koutkem“ totiž mobily časem přestanou nahlodávat mezilidské interakce – to když třeba budou během společného jídla odpočívat na poličcce.

Když mobilům zároveň striktně zakážete vstup do ložnice, dosáhnete lepšího spánku.

Obecně tím, že nebude mít mobil stále po ruce (v ruce), přirozeně vyvoláte zájem o jiné domácí bezdisplejové aktivity (knihy, karty, a další).

S vybudováním domečku pro mobily zkrátka přirozeně přepnete do režimu nerušit: což je teď navíc údajně trend!

Chytrá komunita majitelů hloupých mobilů

Pokud jste mobilům vybudovali hnízdečko, možná se vám ale stane, že žádného extra pozitivního efektu nakonec nedosáhnete – a že se prostě jen začnete fyzicky mnohem častěji vyskytovat v oblasti domácnosti, kde mobil nově přebývá…

V takovém případě můžete přitvrdit. Nemusí to hned znamenat, že chytrý mobil zahodíte a pořídíte si hloupý, můžete mít zkrátka oba dva – a dle potřeb je střídat a využívat tak chytré i hloupé výhody.

Chytrý telefon můžete mít primárně na práci, hloupý na komunikaci s přáteli či rodinou. Nechcete-li rovnou přijít o výhody komunikačních aplikací jako WhatsApp či Signal, můžete také chytrý telefon využít k provozování těchto aplikací, které však budete primárně používat skrz počítač. Ten má na rozdíl od mobilu tu výhodu, že není tak jednoduše dostupný a nevejde se do kapsy.

Nebudete tak sice moc hned odepisovat na každou zprávu, ale… O to právě jde.

Jakkoliv bývají hloupé telefony spojované spíše se starší generací, existuje kolem nich poměrně živá (a stále živější) komunita. Stojí za ní „digitální minimalista“ Jose Briones. Ten pravidelně zveřejňuje recenze na nové hloupé mobily, které mívají až statisíce shlédnutí.

Již několik let také Briones provozuje vyhledávač a srovnávač hloupých mobilů, kde si vybere každý. „Najděte telefon, který podpoří vaší digitální pohodu – abyste se mohli soustředit na to, co je nejdůležitější,“ píše Briones na úvodní stránce.

Co je za století?

Úspěch firmy Yondr i rostoucí komunita kolem lidí jako Jose Briones jsou od současné debaty o mobilech ve školách neoddělitelné. Zásadní rozdíl je však v tom, že zatímco různé stupně zákazů mobilů ve školách už jsou relativně přijímány a normalizovány, na pořádnou diskuzi o obecné regulaci mobilů v našich životech stále čekáme.

Ten čas ale patrně přijde. Ostatně když před šesti lety regulovali používání mobilů v jedné ze škol v Nizozemsku, ptali se lidé, zda snad škola usiluje o návrat na začátek 19. století. Dnes už takové poznámky nikdo netrousí.

Možná, že za šest bude podobně normální vytáhnout z kapsy hloupý telefon. Nebo z ní prostě nevytáhnout vůbec žádný.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz