Hlavní obsah
Finance

S kartou za deset, bez karty za dvacet. Lidem platícím hotovostí se život prodražuje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hynek Trojánek
1. 2. 12:16

Dvakrát více zaplatí od 1. ledna ve Znojmě lidé, kteří při nákupu lístků na MHD upřednostňují hotovost. Trend vylučování na základě způsobu platby je na vzestupu.

Článek

Změny v placení jízdenek jsou ve Znojmě součástí balíku větších změn v MHD, které začaly platit od letošního ledna. Nově nadále existují levnější jízdenky v hodnotě 10 Kč (nepřestupní) či 16 Kč (přestupní), jsou však k dispozici pouze těm, kdo platí kartou. Levnější jízdenka pro platby v hotovosti nebude dostupná, píše se doslova na oficiální stránce znojemské MHD. Za hotovost si lidé mohou pořídit pouze jízdenku za 20 Kč.

Podobnou taktiku, jak donutit lidi platit kartou, zvolilo přesně před rokem i město Písek. Jízdenku placenou kartou zlevnilo ze 16 na 12 korun, při platbě hotovostí však cestující musí naopak zaplatit 20 korun.

Je přitom pozoruhodné, že změna se neodehrává na základě toho, že by lidé chtěli platit kartou, ale naopak na základě toho, že se kartou platit zdráhají: z citace místostarosty Hladíka z konce roku 2021 přímo vyplývá, že cílem nového ceníku je lidi platit kartou donutit. „Možnost bezhotovostní platby za jízdenky zakoupené u řidiče jsme zavedli ve spolupráci s dopravcem před rokem. Využívá jí ale minimum lidí, za první tři čtvrtletí tohoto roku to bylo necelých šest procent z více než 64 000 cestujících, kteří si jízdenku kupovali přímo v autobuse,“ řekl místostarosta Petr Hladík.

O rok dříve, tedy v roce 2020, pak obdobné změny ohlásila i Ostrava: ta zcela zrušila papírové jízdenky, za hotovost lze pořídit pouze kreditní jízdenky. Ty jsou však pro krátké jízdy zbytečně drahé, možnou diskriminací se proto zabývala Česká obchodní inspekce.

Digitální novinky ohlásila v polovině ledna letos i MHD v Praze. Ta sice nečiní rozdíly mezi způsoby platby, definitivně však zrušila doplňkový prodej jízdenek u řidičů na městských autobusových spojích, který byl fakticky zrušen již během pandemie. Místo toho mohou cestující nově zaplatit jízdné na všech městských linkách v Praze kartou.

Zatímco dříve bylo placení kartou možnost, dnes se z ní často stává nutnost. Jde o negativní důsledek pandemie, který bohužel dopadá na ty, kteří z různých důvodů kartou či chytrým mobilem platit nechtějí či nemohou. Někteří z těchto lidí se tak obrací na naší organizaci s žádostí o radu.

Znevýhodňování lidí, kteří chtějí platit hotově, se přitom neodehrává jen při využití MHD. Lidé naráží na problémy s parkováním, s objednáním občerstvení ve vlaku, ale čím dál více i na podniky, kde lze platit pouze kartou. Problémem ale může být i to, že někteří obchodníci navyklí na platby kartou nemají dostatek bankovek či mincí na vracení.

I proto usilujeme o to, aby za odmítání hotovosti byla pokuta. Podařilo se nám prosadit, že příprava této novely bude probíhat od začátku roku 2023, ministerstvo již zpracovalo přehled zahraničních úprav. Novela by měla přinést nejen sankce za odmítání hotovosti, ale především vyjasnění toho, na koho se povinnost přijímat hotovost vlastně vztahuje a kde jsou možné výjimky.

Naší snahu o legislativní úpravu můžete podpořit v aktuální sbírce Pohotovost pro hotovost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz