Článek
Lituje, že už není schopen malovat velká plátna. Nutí své blízké, aby mu pózovali. Několik hodin před smrtí prosí, aby mu přinesli jeho štětce a barvy. Když je vrací, zašeptá: „Teď ke konci začínám cosi chápat.“
Auguste Renoir pocházel ze skromné řemeslnické rodiny. Narodil se 25. února 1841 v Limoges. Otec byl švec a matka švadlena. Jeho talent se projevil velice brzy. Dlouhá léta měl blízko k Monetovi a impresionismu, ale později se rozhodl jít vlastní cestou.
Byl rovněž muzikální. Hodiny mu dával sbormistr a skladatel Charles Gounod. Gounod byl přesvědčen, že z jeho mladého žáka bude skvělý zpěvák a nabídl mu úplné hudební vzdělání, ale Renoir byl přesvědčen, že „pro to nebyl stvořen.“
Ve třinácti letech se začal učit dekoratérem porcelánu. Se zavedením mechanického zdobení porcelánu musí Renoir změnit povolání. V devatenácti letech se stává kopistou v Louvru. Zapisuje se na Akademii výtvarného umění. Seznamuje se s Claudem Monetem, Fréderikem Bazillem a Alfredem Sisleyem. Přes den tři přátelé pracují a po večerech chodí do kavárny Guerbois, kde vysedává umělecká avantgarda.
Spolu s přáteli Monetem, Sisleym a Cézannem zakládá Renoir impresionismus: revoluci v malířství prohlašující světlo za nejvyšší hodnotu. Maluje četné portréty. Láska ke kresbě, liniím, ho postupně vzdaluje od impresionistické metody. Po určité době nachází svůj styl.
„Pro Renoira je malování jako dýchání. Je to pro něj činnost, která je součástí zrakového vnímání.“ Guillaume Apollinaire
Šťastný otec
Auguste Renoir si 14. dubna 1890 bere Aline Charigotovou, se kterou už má syna Pierra a 14. září 1894 se narodí druhý chlapec Jean, jenž se stane jedním z největších francouzských filmových režisérů. V roce 1901 přichází na svět Claude, kterému se bude říkat Coco. Paní Renoirová si najde pomocnici - sestřenici Gabrielle Renardovou, která bude často pózovat starému malíři.
V roce 1889 se stěhuje do Chateau des Brouillards na pařížském Montmarteru. O tři roky později kupuje správa Akademie krásného umění jeho Dívky u klavíru. Pro umělce je uznáním, je-li obraz ještě za jeho života zakoupen státem a vystaven v muzeu. V roce 1919 dostává Renoir vyznamenání Čestné Legie a je na ně velice pyšný.
„Renoir je pravděpodobně jediný velký malíř, který nikdy nenamaloval smutný obraz.“ Octave Mirbeau
Ve třech Tancích se objevuje Paul Loth, kde v Tanci na vsi má partnerku Renoirovu manželku Aline a v dalších Tancích má partnerku Marii Clémentine Valadonovou. Tuto dívku objevil Puvis de Chavannes. Byla pradlenou, číšnicí, akrobatkou a modelkou. Často pózovala Renoirovi, který ji spolu se svými kolegy Degasem a Toulouse- Lautrecem přemlouval, aby se věnovala malování. To také udělala a dnes je známá jako malířka podepisující své práce Suzanne Valadon.
„Podle mě má být obraz cosi příjemného, veselého, ano - hezkého! V životě je příliš mnoho nepříjemných věcí, než abychom ještě produkovali ohavnosti.“ Renoir
Poslední léta jeho života plynou ve znamení smrti blízkých, války a nemoci. V roce 1915 umírá jeho žena, dva synové jsou vážně zraněni v I. světové válce. Renoir umírá 2. února 1919.
Zdroje: Velcí impresionisté, 1997
Největší malíři: Auguste Renoir č. 4 ISSN: 1212-8872
Gomrich: Příběh umění, 1995