Článek
Společnost tvoří prominenti z Hollywoodu, boháči, princezny a princové s modrou krví. A mezi nimi la diva assoluta Maria Callas, čtyřiatřicetiletá sopranistka, jejíž jméno znal každý, i ten, kdo se o operu nezajímal. Elsa Maxwellová, společenská zpravodajka mezinárodní scény, rozhodovala o vzestupu a pádu začínajících hvězd šoubyznysu i členů horních deseti tisíc. Její pozvání rozhodně neodmítl nikdo, komu záleželo na vlastní kariéře.
„To je Aristoteles Onassis, nejbohatší člověk na světě. Přátelé mu říkají Ari“, pošeptala Elsa Marii. Zároveň oznámila, že Ariho vybrala Marii jako společníka ke stolu s přesvědčením, že nejslavnější Řekyně a nejslavnější Řek na světě se budou k sobě dobře hodit.
Callasová ples navštívila se svým o 27 let starším manželem Battistou Meneghini.
„Omlouvám se, ale umění nerozumím, “ přiznal Ari, když se představil Callasové.
„Kvůli obchodům mi zbývá jen málo času, a ten trávím většinou na vodě, při zábavné konverzaci, dobrém jídle a vynikajících doutnících. Tahle záliba mluví proti návštěvě opery, protože ve vašich svatostáncích se nesmí kouřit“.
Mluvil rychlou řečtinou bez přízvuku. Callasová za svou mateřštinu považovala angličtinu, mluvit řecky se naučila později, když se musela jako mladá dívka odstěhovat do Athén. Řecky uměla perfektně, v případě nutnosti uměla klít jako obchodníci s rybami na Pyreu.
Vzestup
Callasová i Onassis začínali od nuly a dosáhli vrcholu. Ve stejném věku, kdy Aristoteles Onassis položil základy svého impéria v Buenos Aires, stála Callasová poprvé na scéně opery v Athénách.
„Udělala jste ze mne nejšťastnějšího člověka na světě,“ vyznává se ze své lásky Onassis Callasové.
„Jsme stvořeni jeden pro druhého“, oznamuje Callasová svému manželu Meneghinimu.
Meneghini nechápe, Onassis je ženatý, má dvě děti.
„Nemůžu bez Arista žít a on beze mne také ne“, svěřuje se Maria manželovi. „Milujeme se. Smiřte se s tím. Něco takového se stane jen jednou za život.“, oznamuje Onassis Meneghinimu.
Meneghini rozhovor ukončí.
„Pozval jste mě na vaši prokletou jachtu a zabodl mi dýku do zad, Onassisi. Táhněte ke všem čertům! Proklínám vás! Kéž byste nenašel klid do konce života!“
Meneghini rozrušen odchází.
„Mně je všechno jedno, jen když budu s tebou,“ obrátí se Maria k Arimu. „O tom nepochybuj,“ uklidnil ji Aristoteles.
Zrada
A byli. Do té doby, než slavný multimilionář pozve na svoji jachtu bývalou první dámu Jackie Kennedyovou. S vdovou po americkém prezidentovi J. F. K. se v roce 1968 ožení.
V hlavní roli ztracená láska. Ze všech slavných árií, co božská pěvkyně zpívala, si připomíná Callasová Amélii v Maškarním plese Giuseppe Verdiho: „Co zůstane nešťastnému srdci? Co zůstane, když láska odejde?“
Operní role
Jako Norma shořela Maria nesčetněkrát na hranici, Violetta podlehla v Traviatě tuberkulóze, Lucia de Lammermoor přišla o rozum, v roli Tosky se Maria vrhla víc než třicetkrát z Andělského hradu a téměř stejně tak často si vrazila jako Médea do hrudi divadelní dýku. Jediná Amélie přežila smrt svého milence.
Již čtyři týdny po svatbě s Jackie se Ari vrací ke své osudové lásce Marii. Svatbu s Jackie nazývá největší chybou jeho života.
Onassise stíhá rána za ranou. Je to prokletí? V lednu 1973 se jeho milovaný syn zřítil v letadle a on musel rozhodnout, zda zastavit přístroje udržující životní funkce syna v dlouhodobém kómatu. Nikdy se se smrtí syna nevyrovnal.
Aristoteles Onassis zemřel po těžké nemoci 15. března 1975. Je pohřben v hrobce na ostrově Skorpios.
Maria Callasová zemřela na infarkt 16. září 1977. V poslední vůli uvedla, že její popel má být rozptýlený v moři u ostrova Skorpios.
Tak skončila největší řecká tragédie nové doby.
Zdroje: Michelle Marly Maria Callasová, ISBN 978-80-249-4888-1