Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vysoká u Příbramě – oblíbené místo A. Dvořáka

Foto: Ingrid Hřebíčková

Památník A.Dvořáka

Zde se cítím šťastný.“ Antonín Dvořák na Příbramsku našel svůj druhý domov, miloval zdejší krajinu a měl zde spoustu přátel. Vesnice obklopená lesy, lukami a rybníčky, to byla Dvořákova Vysoká.

Článek

Dnes má obec Vysoká 156 domů se 340 obyvateli.

Nedaleko Příbrami se nachází novorenesanční zámeček, kde můžeme navštívit památník Antonína Dvořáka, otevřený veřejnosti 20. 7. 1963.

Zámeček dal postavit Václav Kounic pro svou manželku Josefínu, přední herečku Prozatímního divadla a sestru Dvořákovy manželky Anny. Antonín Dvořák obě sestry učil hře na klavír. Do starší Josefíny se kdysi zamiloval. Byl to ale jen tichý obdiv a vztah nebyl opětován. Později se oženil s mladší Annou a s Josefinou zůstali po celý život přátelé.

Pod dojmy nešťastné lásky zřejmě Dvořák zkomponoval písňový cyklus Cypřiše, zhudebněné melancholické poezie Gustava Pflegra Moravského, jehož tématem je často právě nenaplněný cit.

R. 1880 přijíždí na letní byt Dvořákova rodina. O osm let později získal A. Dvořák od svého švagra starý ovčín – dnešní vila Rusalka. Od října 1881 do července 1903 zde zkomponoval, započal či dokončil přes 30 nových děl.

Kounic byl velkým mecenášem umění a v zámečku se scházeli známé osobnosti jako Vrchlický, Zeyer, Novák, Fibich, Janáček, či J.V. Sládek, který pobýval ve vysoké myslivně nazvané Sládkovna v letech 1897-1898. Ve Sládkovně se nachází restaurace otevřená v letních měsících.

Za Dvořákem na Vysokou dodnes přichází celý svět. Hlavně cizinci. Když jsem vcházela do zámečku, spolu se mnou přicházelo několik Japonců. Zámeček je otevřený po celý rok a podle pokladní se lidé stále trousí.

V zámečku najdeme předměty a fotografie upomínající rodinu Dvořáka a Kounice. Je zde např. Dvořákův klavír, skladatelova vycházková hůl. Ve vitrínách najdete ukázky jeho děl. Je zde promítán film o životě Antonína Dvořáka, o jeho cestách do Anglie či do Spojených států. Navíc si můžete zahrát hru na pravdu a lež, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o Dvořákovi a jeho době.

Před zámečkem je upravený rozlehlý park a v lesíku najdeme oblíbená místa skladatelova. Jedním z nejoblíbenějších míst bylo jezírko, z jeho hladiny se zvedá řada drobných nepřístupných ostrůvků. Zde na lavičce sedával a hledal inspiraci pro svá díla. Zde čerpal motivy pro operu Rusalku.

Druhé dějství Rusalky odehrávající se na zámku zkomponoval právě na Vysoké.

Zde prožívám nejnádhernější dny při nejkrásnějším počasí a stále se obdivuji zpěvu ptactva… Já se oddávám nadobro prožitku a pracuji teprve tehdy, když se zotavím, když získám nové síly“.

Na Vysoké vstával brzo ráno a šel na procházku do lesa. Miloval i Šumavu. Na vrcholu Špičáku vytvořil orchestrální verzi 7. Slovanského tance.

Chodíval na mši do Třebska, kde hrál na varhany, které sám kostelu věnoval. Ty bohužel shořely.

I Antonína Dvořáka poznamenala rodinná tragédie v podobě úmrtí jeho tří dětí. Syn Otakar zemřel v dětském věku na neštovice, a to přímo na den skladatelových narozenin. Dcera Růžena se otrávila, když se napila přímo z lahve s fosforem určeným pro domácí výrobu sirek. Nejmladší dcera Josefa zemřela dva dny po porodu. Stabat Mater – středověký text líčící Kristovu smrt z pohledu matky – tato tematika pomohla Dvořákovi se vyrovnat s tragickou ztrátou svých tří dětí.

Antonín Dvořák umírá 1. května 1904 v Praze v Žitné ulici.

To se mi nějak točí hlava, půjdu si lehnout.

To byla jeho poslední slova během rodinného oběda. Lehl si a už nevstal. Na místo dorazil soused Josef Mařatka, který skladateli sňal posmrtnou masku a vytvořil odlitek jeho pravé ruky. Příčinnou náhlého úmrtí u oběda byla zřejmě plicní embolie vyvolaná klidem na lůžku.

Zdroje: Zámeček Vysoká

Mistři klasické hudby A. Dvořák ISSN 1212-6160

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz