Hlavní obsah
Práce a vzdělání

„Jsme rodinná firma“: Když se z příslibu důvěry stane zklamání

Foto: Unsplash

Jakmile slyším něco o tom, že je firma jedna rodina - zbystřím a čekám, co přijde.

Opustit korporát a přejít do malé firmy může na první pohled vypadat jako splněný sen. Realita však často bývá často jiná. Co se skrývá za líbivou větou „Jsme tady jedna velká rodina.“?

Článek

Pracovala jsem několik let ve velké společnosti, která zaměstnává tisíce zaměstnanců. Byla jsem zvyklá na dril, vysokou sledovanost a hlavně velký stres. Když mi zemřel otec, řekla jsem si, že je čas na změnu. Ale to jsem netušila, co přijde pod označením rodinná firma.

Velké neznámo

Každý z nás někdy snil o práci v rodinném podniku. Představa příjemného prostředí, kde všichni táhnou za jeden provaz a panuje vzájemná důvěra, láká mnoho lidí. Jenže jak to tak bývá, realita může být značně odlišná od našich představ.

Osobně jsem na pohovoru byla hned informována o tom, že je to rodinné prostředí, kde si všichni pomáhají a mají krásné vztahy na pracovišti.

Protože jsem byla po těžké životní zkoušce, můj radar na neplechy to nezachytil. A já se těšila na nové prostředí. Přikládám vám sem i nedávný článek o tom, jak si zvolit výběr nového místa, ať nedopadnete jako já.

První překvapení přišlo v podobě platového ohodnocení

Zatímco v korporátu jsme dostávali pravidelné navýšení mezd podle trhu, v rodinné firmě se držela filozofie „jsme jedna rodina, musíme držet při sobě i ve špatných časech“. A dobrý časy snad byly jen v době, kdy vedení chtělo vyrazit na dovolenou nebo si pořídit novou flotilu aut. Jinak se prezentovalo, že firma na tom není dobře. Takže ve finále byl plat hluboko pod tržním standardem a žádné benefity.

Proč jsme vzala méně placené místo?

V té době jsem si řekla, že klidně půjdu do hůře placené pozice, ale s vidinou většího klidu. Chtěla jsem mít více prostoru pro sebe a rodinu. Abych se našla.

Tlak na loajalitu

Jakýkoliv náznak nesouhlasu či alternativního řešení byl často vnímán jako „nevděk“ vůči rodině. Hranice mezi pracovním a osobním životem se stíraly - večerní telefonáty o víkendech byly běžnou praxí a dovolená? Ta se plánovala podle potřeb firmy, ne zaměstnanců.

Kariérní postup neexistuje

Vedení jednoho dne převezmou děti majitelů, i když tu práci nesnáší a nemají pro ní vlohy. Vy se musíte smířit s tím, že buď zůstanete na mrtvém bodu, v opačném případě musíte z kola ven.

Tahle voda není pro mě

Po necelých dvou letech jsem si uvědomila, že opravdu nemá smysl v dosavadní práci zůstat. Jediný benefit byl ten, který jsem si sama musela vybojovat. A i přesto jsem ho stále měla na talíři.

Rozjela jsem si po večerech vlastní byznys, díky kterému jsem se nakonec rozhodla pro dráhu podnikatele na volné noze. A pouta rodinné firmy jsem mohla opustit.

Je lepší korporát než rodinná firma?

Obě varianty mají něco do sebe. Nicméně v mém případě musím konstatovat, že:

  1. v korporátu máte větší šanci na rozvoj a kariérní růst
  2. je menší šance, že vám nebude včas vyplacena mzda, nebo vůbec
  3. získáte různé a hodnotné benefity
  4. poznáte hodně lidí z různých sektorů firmy
  5. můžete mít soukromí, to v rodinné firmě neexistuje

Jediné štěstí, které jsem díky této práci měla, bylo to, že jsem si díky volnému času našla svého milovaného manžela. A proto si říkám, že i když to byl špatný krok dozadu, přeci jen byl v mém životě důležitý.

Anketa

Kde se vám líp pracovalo?
V korporátu.
25 %
V menší firmě.
0 %
V rodinné firmě.
0 %
Podnikám.
75 %
Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Děkuji za vaši pozornost a hlasování, nezapomeňte mě sledovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz