Článek
Klesající porodnost bývá často připisována ekonomickým faktorům nebo změně životního stylu mladé generace. Drahé bydlení, kariérní ambice nebo neochota přijmout zodpovědnost jsou běžně zmiňovanými důvody, proč lidé odkládají rozhodnutí o rodičovství. Ale existuje i jiný důvod, který se často přehlíží, a tím jsou obavy o zdraví a dědičné nemoci, které mohou ovlivnit životy nejen rodičů, ale i jejich dětí.
Markéta má ve svých osmadvaceti letech všechno, co by mohlo naznačovat, že je připravená na rodinu. Je ve věku, kdy mnoho žen zakládá rodinu, má stabilní vztah a relativně zajištěné zázemí. Přesto se však potýká s těžkým rozhodnutím. V minulosti bojovala s rakovinou, kterou naštěstí porazila.
„I když jsem nemoc zvládla, mám strach, že se jednou vrátí,“ svěřuje se Markéta. „Pokaždé, když přemýšlím o těhotenství, vracejí se mi myšlenky na to, co by se stalo, kdyby se nemoc vrátila.“
Její obavy nejsou bez důvodu. Podíváme-li se na rodinnou anamnézu, vidíme, že zdraví není v její rodině vždy ideální. Z otcovy strany se opakují srdeční problémy, z matčiny strany různé formy rakoviny a vážné poruchy imunitního systému. Markéta se rozhoduje, zda založit rodinu a riskovat, že její dítě by mohlo zdědit některý z těchto problémů, nebo zůstat bez dětí, aby se vyhnula tomu, co sama zažila.
„Babička zemřela, když byla moje maminka v pubertě. Místo prvních lásek se starala o mladšího bratra a snažila se zvládat domácnost,“ popisuje Markéta. „Nechci, aby moje dítě muselo projít něčím podobným.“
Tento příběh není ojedinělý. Pro mnoho lidí, kteří mají v rodině dědičné nemoci, je těžké se rozhodnout, zda přivést na svět dítě, když mají obavy, že by se nemoc mohla přenést. Když si člověk projde vážnou nemocí, začne se na život dívat jinak. I když dnes máme k dispozici genetické testy a pokročilou medicínu, stále existuje strach, že naše dítě by mohlo být vystaveno podobným problémům.
Často se nemoci mohou projevit až v dospělosti, a člověk nikdy neví, co mu život přinese. Pro rodiče, kteří zažili zdravotní problémy, je představa, že jejich dítě bude čelit podobným těžkostem, těžko snesitelná. „Chemoterapie byla náročná, neumím si představit jí podstupovat s malým dítětem.“ říká Markéta.
Navzdory všem obavám ale mnoho párů přesto zakládá rodiny. Někteří se rozhodnou pro adopci, jiní hledají způsoby, jak své děti chránit. Moderní medicína jde neustále dopředu, a i když ne vždy poskytuje úplné záruky, pomáhá lidem se rozhodnout a najít cestu, jak se s obavami vyrovnat.
Zdravotní a genetické obavy jsou tedy důležitým faktorem, který ovlivňuje rozhodování o rodičovství. Ačkoli existuje mnoho dalších důvodů, proč si lidé dávají pozor při plánování rodiny, obavy o zdraví a dědičné nemoci jsou pro mnohé z nich velmi silné.
Rodičovství je pro ně otázkou nejen lásky, ale i odpovědnosti – nejen za sebe, ale i za budoucí generaci. Kdo bych chtěl zdědit vážné zdravotní problémy.