Hlavní obsah
Příběhy

Nemohli se ho zbavit, tak mu projeli knihu jízd. Co vše může firma použít proti vám

Foto: Freepik

Sledování zaměstnanců je běžné, firmy chtějí mít přehled, jestli skutečně pracují.

Milan dostal výpověď, protože software zaznamenal čtení zpráv během pracovní doby. Jana našla skrytou kameru v šatně. Sledování zaměstnanců je u nás běžné a často legální. Víte, kde všude vás mohou kontrolovat a jaké jsou hranice?

Článek

Milan dostal výpověď, protože software zaznamenal, že si četl zprávy na Seznamu. Jana objevila skrytou kameru v šatně - firma tvrdila, že o ní nevěděla. A pak jsou případy, kdy se legální sledování stane zbraní proti nepohodlným zaměstnancům.

Tohle všechno se děje dnes, v Česku, a často i legálně. Vaši zaměstnavatelé mají k dispozici technologie, kterými vás mohou sledovat způsoby, o jakých jste možná ani nevěděli. Otázka je - víte vůbec, kde všude vás můžou legálně špehovat?

Kde jezdíte? GPS ve firemních autech

Tohle se skutečně stalo. Kolega už evidentně v práci přesluhoval, ale firma nevěděla, jak se ho elegantně zbavit. Pak je napadlo projít elektronickou knihu jízd z GPS. Během pracovní doby našli cesty do nákupních center a důvod k vyhazovu už najednou byl.

Paradox? Ostatní zaměstnanci se pak báli mít schůzky s klienty v obchodních centrech, aby nebyli obviněni ze stejného jednání. GPS sledování služebních vozů je sice legální a pochopitelné, ale může se stát zbraní, když firma hledá důvod k výpovědi.

Na konci měsíce sice vykazujete, jaká cesta byla pracovní a jaká ne, ale co když potřebujete během služební cesty nakoupit? Co když máte schůzku v kavárně v nákupním centru? Najednou se z běžných situací stávají rizikové důkazy.

A ti, kteří si mysleli, že nastartovaný motor znamená, že pracují, také brzy narazili. Jakmile stáli dlouho na stejném místě, šéf jim volal, co se děje.

Co děláte u počítače?

Myslíte si, že soukromě procházíte Facebook během přestávky? Software ve vašem počítači možná zaznamenává každý klik, každou navštívenou stránku, každou minutu nečinnosti. Některé firmy dokonce sledují, kolik písmen za minutu píšete nebo jak dlouho se díváte na jednotlivé dokumenty.

Tohle všechno může být legální, pokud o tom víte. Ale řekneme si na rovinu - kolik zaměstnavatelů vám před nástupem ukázal seznam všeho, co budou sledovat? A kolik z vás si přečetlo pracovní smlouvu tak pozorně, aby si toho všimlo?

Skryté kamery jsou tabu

Tady je aspoň jedna jasná hranice. Kamerový monitoring musí být viditelný a zaměstnanci o něm musí vědět. Skryté kamery jsou zakázané. Kamery také nesmí snímať šatny, toalety nebo odpočívárny.

Jenže realita je občas jiná. Jana ze začátku článku není výmysl - podobné případy se stávají. Firmy argumentují, že o kamerách nevěděly, že je instaloval někdo jiný, nebo že slouží jen k ochraně majetku. Jenže škoda už je hotová.

Když se překročí hranice

Česká legislativa jasně vymezuje nepřijatelné praktiky. Jakékoli skryté sledování je zakázané, stejně jako preventivní monitoring jen pro jistotu bez konkrétního důvodu. Narušování soukromí v místech, kde ho zaměstnanci očekávají, nebo sledování mimo pracovní dobu rovněž překračuje zákonné meze.

Realita je ale často složitější než paragrafy zákonů

Firmy hledají způsoby, jak sledování obhájit, a zaměstnanci často ani netuší, co všechno se o nich zaznamenává. Pokud máte pocit, že vás firma sleduje víc, než by měla, stojí za to se informovat o svých právech. A možná se i zeptat přímo - co všechno o vás vlastně vědí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz