Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tiché ohňostroje: Řešení, nebo závažnější problém?

Foto: Foto: Unsplash

Během silvestrovské noci to v ulicích vypadá jako na frontě, kdo není obezřetný, může utrpět zranění od petard a jiné pyrotechniky.

Zatímco města přecházejí na ekologické varianty silvestrovských oslav, soukromé ohňostroje paradoxně přibývají. Není to krok zpět?

Článek

Silvestrovská noc již tradičně rozděluje společnost na dva tábory. Jedni si bez světelné a hlučné show nedokážou představit vstup do nového roku, druzí poukazují na negativní dopady na životní prostředí a zvířata. Města se v posledních letech snaží najít kompromis v podobě tichých či dronových show, realita je však složitější.

Nechtěný vedlejší efekt

Když města přešla na tichý ohňostroj, lidé začali používat vlastní pyrotechniku ve větší míře než dříve. Vyjít ven během silvestrovské noci je opravdu na vlastní nebezpečí, cítíte se jako v matrixu. Snažíte se uhýbat petardám od lidí, kteří jsou posilněni alkoholem.

Místo jednoho centrálního ohňostroje se tak objevují desítky menších po celém městě, často s pochybnou kvalitou a bezpečností. Přátelé z hasičského sboru nejsou ze silvestrovské noci nadšení, protože se počet výjezdů v posledních letech značně zvýšil. A co se týče zranění, také to není žádná hitparáda.

Zvířata trpí více než dříve

Veterináři a ochránci přírody upozorňují, že roztříštěné soukromé ohňostroje jsou pro zvířata ještě víc stresující než jeden koordinovaný. Zvířata nemají šanci se připravit, výbuchy přicházejí ze všech stran a trvají mnohem déle.

I přesto, že v CHKO oblastech jsou ohňostroje zakázané, realita je mnohdy opačná. V těchto oblastech jsou často resorty a návštěvníci si nedělají hlavu z vyhlášek obcí.

Majitelé domácích mazlíčků hlásí zvýšený výskyt úzkostných stavů u svých zvířat, která jsou vystavena hluku několik hodin místo původních dvaceti minut oficiálního ohňostroje.

Znečištění se přesouvá do obytných zón

Problémem není jen hluk, ale i znečištění. Dříve jsme uklízeli zbytky pyrotechniky především v centru města. Teď se nachází v parcích, na sídlištích i v okolí škol. Většina soukromých „pirátských“ ohňostrojů navíc používá levnější pyrotechniku s vyšším obsahem škodlivých látek.

Možná řešení existují

Řešením by mohla být přísnější regulace prodeje zábavní pyrotechniky nebo větší důraz na alternativní formy oslav. Laserové show či světelné drony nabízejí působivou podívanou bez negativních dopadů. Některá města experimentují s videomappingem na významné budovy nebo s koncerty pod širým nebem.

Budoucnost silvestrovských oslav

Dokud budou lidé vnímat hlučné oslavy jako nedílnou součást Silvestra, těžko dosáhneme změny pouze restrikcemi. Klíčová je osvěta a nabídka atraktivních alternativ. Dokud však budou ohňostroje dostupné v každém supermarketu, těžko lze očekávat výraznou změnu v chování společnosti.

Jak to vidím já?

Osobně si ráda připomínám roky, kdy silvestrovské oslavy byly společenskou veřejnou akcí.

Např. v Plzni se scházela společnost na náměstí už v podvečer, hrála živá kapela a oslavovalo se pak do půlnoci. Zakončení bylo samozřejmě s ohňostrojem, ale nestalo se, že byste se báli jít domů ulicemi města. Občanům stačila atrakce konaná městem. A následně lidé jeli domů nebo zašli ještě oslavovat do místních podniků.

V současnosti si radši pustím ohňostroje z jiných zemí, stále pro nás vede Austrálie. Tam je to opravdu fenomenální.

Anketa

Nebyl by lepší klasický velký ohňostroj než kupa malých bez dozoru pyrotechniků?
Ano
85,7 %
Ne
14,3 %
Celkem hlasovalo 7 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz