Hlavní obsah

Zaplaťte rozhlasové a televizní poplatky: Je fuk, že se na TV nedíváte

Foto: Foto: Unsplash

Platíme za streamovací služby, ale ČT a rozhlasu musíme platit dál.

Rozhlasové a televizní poplatky pro rok 2025 jsou tady. Máme vůbec naději na změnu, nebo budeme dál platit za něco, co nevyužíváme?

Článek

Měsíčně putuje z našich peněženek 135 korun České televizi a 45 korun Českému rozhlasu. Zatímco starší generace tyto média stále aktivně využívá, mladší ročníky často ani nevlastní televizor. Je současný systém poplatků v době streamovacích služeb a internetu ještě oprávněný?

Jsme v roce 2025

Doba se zásadně změnila. Zatímco dříve byla televize a rozhlas jediným oknem do světa informací a zábavy, dnes máme nepřeberné množství alternativ. Netflix, YouTube, Spotify a další platformy nabízejí obsah na míru, dostupný kdykoliv a kdekoliv.

Přesto jsme ze zákona povinni platit koncesionářské poplatky, pokud vlastníme zařízení schopné přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání. A to i když tyto služby vůbec nevyužíváme. Stačí mít doma počítač s internetem nebo chytrý telefon.

Proč je povinné platby hradit?

Veřejnoprávní média argumentují svojí nezávislostí a kvalitou. Poukazují na investigativní žurnalistiku, vzdělávací pořady a kulturní přínos. Jenže mladá generace tyto hodnoty nachází jinde - v podcastech, online dokumentech či zahraničních zpravodajských webech.

O čem se moc nemluví

O cenzuře, která na těchto stanicích je velice silná. Jako např. před Vánoci, kdy primátor města Plzně dával rozhovor České Televizi. Když poukázal na to, že ve městě narostla kriminalita od doby, kdy Plzeň přijmula velký počet uprchlíků z Ukrajiny - byl rozhovor ukončen. A za toto máme platit?

Kdysi neměla ČT a Český rozhlas konkurenci

Dnes ale platíme dvakrát - jednou povinně za veřejnoprávní média a podruhé dobrovolně za streamovací služby, které skutečně využíváme. Je to jako platit za pevnou linku, když už dávno telefonujeme jen mobilem.

Upřímně na klasickou nabídku pořadů televizních stanic v ČR se podívám maximálně o Vánocích. A dívám se přes poskytovatele internetu, který mi TV balíček dává zdarma. Ale i tak musím platit poplatky ČT.

Jak by to šlo změnit?

Řešením by mohl být model podobný BBC, která spojuje veřejnoprávní službu s komerčními aktivitami. Nebo přechod na dobrovolné předplatné, kde by si každý mohl vybrat, zda chce služby ČT a ČRo využívat.

Proč součástí platby za internet či streemovací službu již není nějaký malý poplatek?Není to proto, že by z toho neměla finance právě jen ČT a Český rozhlas?

Současný systém je zastaralý

Nereflektuje změny ve společnosti ani technologický pokrok. Je čas otevřít debatu o modernizaci financování veřejnoprávních médií tak, aby odpovídalo potřebám a preferencím současných diváků a posluchačů.

Veřejnoprávní média se ráda ohánějí čísly a statistikami sledovanosti. Zajímavější by však bylo vidět jejich výsledky v prostředí volného trhu, kde by si důvěru diváků musela skutečně zasloužit, nikoliv ji získat ze zákona. Jakou hodnotu by jejich služby měly, kdyby závisely čistě na kvalitě obsahu a spokojenosti diváků?

Anketa

Sledujete ČT či posloucháte Český rozhlas?
Ano
11,1 %
Ne
61,1 %
Jen zřídka
27,8 %
Celkem hlasovalo 18 čtenářů.

Dejte mi do diskuze vědět, jestli to vidíte stejně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz