Článek
Silonky - punčochy jsou snad v každém dámském či dívčím šatníku. Bez nich si my - ženy už vůbec nedovedeme představit život. Neodlučně patří k sukním, šatům, dokonce se nosí i ke kraťasům. Různé barvy, tloušťky. V roce 1938 pod vedením Wallace Huma Carotherse vědci vytvořili nylon, který se stal prvním syntetickým vláknem. Od roku 1939 byly nylonky k dostání v amerických prodejních řetězcích. A u nás?
Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle. Český vědec.
Mezi jeho první velké objevy patřil silon. Vyráběl syntetická vlákna a způsob výroby silonu, tedy vlákna, které se dá natahovat, byl unikátní a jediný na světě. První vlaštovka výroby proběhla roku 1941, kdy Otto Wichterle pracoval v laboratořích v chemických dílnách obuvnického impéria Tomáše Baťi. Nastoupil tam v roce 1940 a v roce 1950 se oficielně silonky začaly vyrábět v Plané nad Lužnicí. Otto Wichterle se zaměřil na prověření patentů o nylonu, z kterého se nedala spřádat vlákna. Podařilo se mu při jednom z pokusů připravit makromolekulární polyamid, jehož tavenina se na rozdíl od nylonu na pevná vlákna dala táhnout.
V té době zuřila válka a firma Baťa nechtěla, aby vynález padl do rukou nacistů. Objev tedy firma odložila s tím, že se k němu po válce vrátí. Jenže pak přišel únor 1948 a o vynálezy slavného vědce neměli komunisté zájem. S výrobou silonu se tedy začalo opravdu až v roce 1950. Výroba silonek se soustředila do závodu Elite ve Vansdorfu. Punčochy nosila i paní Wichterlová, která je vnímala jako obrovskou úlevu, protože už nemusela štupovat (lidově řečeno zašívat).
V roce 1958 se vyrobilo cca přes půl milionu kusů a výrobě se natolik dařilo, že už v roce 1966 se jich vyrábělo přes 5 milionů. Teprve až v 80 - tých letech se začaly silonky vyrábět v dalších barvách.
Silonky nosí ženy dodnes. Některé rády, jiné třeba z nutnosti své profese. Pokud ženy pracují na pozici, kde se účastní obchodních jednání, obědů či večeří, jsou pro ně silonky de facto povinností. Ladislav Špaček - odborník na etiketu říká: „Silonky se nosí všude tam, kde pohled na odhalenou nohu působí nezvykle. Punčochy dodají nohám barvu, eleganci a zakryjí drobné nedostatky. Jsou proto nutné na byznys akce a slavnostní společenské příležitosti.“
Počátky punčochového zboží sahají až do starého Egypta. Archeologové objevili první ponožky v několika místních hrobkách. V roce 1598 reverend William Lee vynalezl úplně první stroj na pletení a v roce 1607 představil první punčochy vyrobené z čistého hedvábí. Zmínka o prvních punčocháčích pochází z roku 1803. Ženy je používaly jako spodní prádlo. V roce 1938 pod vedením Wallace Huma Carotherse vědci vytvořili nylon, který se stal prvním syntetickým vláknem. Od roku 1939 byly nylonky k dostání v amerických prodejních řetězcích.