Hlavní obsah
Věda

Sněhová vločka - tichá, tajemná, pomíjivá nádhera

Foto: pixabay

Už se vám stalo, že jste se zaposlouchali doma za oknem do nekonečného ticha a jen pozorovali padající vločky?

Článek

Jak vlastně sněhové vločky vznikají? Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Jen jsem je chytala v zimě do ruky a nestačila zachytit jejich krásu, protože byly v mžiku pryč. Kouzlo, které jsem si nestačila ani pořádně prohlédnout.

Foto: unsplash

Sněhové vločky padají v zimě z nebe. Rodí se vysoko v oblacích a tiše se snášejí k zemi. Zajímavostí je, že během té dlouhé cesty na zem na sebe ve vzduchu nasbírají prachové částice a tím vlastně čistí vzduch. Malé kouzelné něžné krásky.

V atmosféře se vyskytují mikroskopické částečky prachu a pylu a na nich kondenzuje vodní pára a vytváří se ledový krystalek - tedy zárodek sněhové vločky. Krystalky, ze kterých je vločka tvořena, vznikají v mracích při teplotě -10 °C. Sněhovou vločku přes 90 procent jejího objemu tvoří vzduch. Mají tvar šestiúhelníku. Je to uspořádáním molekul vody. Pro ně je nejvýhodnější právě spojení do tvaru šestiúhelníku a led tak krystalizuje v šesterečné – hexagonální – soustavě. Výsledný vzhled sněhové vločky závisí na vlhkosti a teplotě prostředí, kterým prochází při pádu k zemi. Ovlivňuje ji také i proudění vzduchu. Sněhové vločky mají nejkrásnější tvary při teplotě -10 °C. Zajímavostí je, že čím větší mráz, tím menší sněhové vločky padají. Většina sněhových vloček dosahuje rozměru jednoho centimetru. V Guinnessově knize rekordů je dokonce zaznamenán rozměr největší vločky, a to vločka, která se snesla k zemi a měla v průměru 38 centimetrů a na výšku dokonce 23 centimetrů, čemuž se ani nedá věřit. Jako by se k zemi snesl balvan. Ale tím, že je z 90% tvořena vzduchem je velmi lehká a křehká. Proto to snad i bylo možné zaznamenat. Sněhová vločka se skládá z průsvitných ledových krystalů, které rozptylují světlo. Proto se vločky zdají být bílé. Ve skutečnosti je ale sníh bezbarvý. Pokud uvidíte padat vločku, která má nějaké zbarvení, například růžové, naoranžovělé, nahnědlé, nebo dokonce načervenalé, pak je to tím, že cestou z oblak dolů k zemi nečistoty prachu mají tato zbarvení.

Foto: pixabay

V každém případě je sněhová vločka jedno z nejkrásnějších, nejtajemnějších a pomíjivých kouzel naší přírody. Je předlohou mnoha šperkařských mistrů, její něžná krása na řetízku jako přívěšek vždy pohladí. V zimě, kdy vnímáte ticho zvláště o vánočních svátcích a máte zrovna to štěstí, že padá sníh, jistě jste už každý stál nebo seděl u zamrzlého okna nasátého vánoční atmosférou a pozorovali jednu vločku po druhé jak padá k zemi. Nebo jste šli na procházku a vločky jste chytali do ruky, kde jste si ji mohli v sekundě prohlédnout než vám roztála v dlani. Kouzlo přírody, které vytváří desítky nádherných pravidelných tvarů, hvězd, padajících z nebe jako slzy štěstí pro každého z nás.

https://living.iprima.cz/snezi-proc-snih-pada-a-kde-se-bere-jak-vypadaji-snehove-vlocky-422771

https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/snehove-vlocky/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz