Článek
Nedávno jsem si po dlouhé době opět pustila film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdě a bulila jsem u něj jak želva. Vzpomínám si, že jsem ho poprvé viděla, když mi bylo asi kolem dvaceti let. Tenkrát jsem ho moc nepochopila a přišel mi moc psychologicky složitý. Proto mi utkvěl i v paměti. Po skoro 40 letech jsem si ho vychutnala se vším všudy. Jack Nicholson v něm exceluje a ostatní herci podali neskutečně výborné herecké výkony. Mají můj obdiv. Proč? Protože režisér Miloš Forman dokázal herce vést tak, že jsou velmi autentičtí. Jeden jako druhý. Včetně dokonalé hlavní zdravotní sestry. Neskutečné, jak herečka Louise Fletcherová dokázala zahrát tak těžkou roli.
Předlohou k filmu byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jac Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář.
Zatímco v knize je titulní postavou (vypravěčem) velký indián, ve snímku je to úžasný Jack Nicholson alias McMurphy. Upřímně, v případě Přeletu nad kukaččím hnízdě nevystačíte s jedním zhlédnutím. Abyste vše pochopili a strávili. Těm, co dokáží být u filmu trpěliví, se Formanův oscarový snímek odvděčí opravdu nevšedním zážitkem.
Sama jsem jako mladá žena jistou dobu byla zaměstnána na oddělení psychiatrie, respektive jsem byla zaměstnankyní výzkumného ústavu psychiatrického, kde jsem zpracovávala chorobopisy všech pacientů. Vzhledem k mým ambicím studovat medicínu jsem měla možnost nahlédnout pod roušku prostředí, ve kterém nebylo lehké se pohybovat bez toho, aniž byste neviděli například, jak se psychiatricky nemocní pacienti chovají anebo kdy jste nemohli nevidět, jak podstupují elektrické šoky apod. Pro mne zkušenost na celý život. Proto mohu dnes porovnat realitu s Formanovým filmem a geniálními výkony všech herců a Jacka Nicholsona zvláště. Jeho naprosto fascinující pochopení a herecké vyjádření role mne dostala na kolena.
Jacka Nicholsona jsem měla možnost vidět i v dalších jeho filmech, kde svůj výkon vynikajícího herce mnoha tváří jen potvrdil. Například americká filmová romantická komedie z roku 1997 režiséra Jamese Lawrence Brookse Lepší už to nebude, kde ztvárnil misantropického spisovatele s obsedantně kompulzivní poruchou, který se paradoxně živí psaním romantických příběhů. Své chování je ochoten změnit poté, co se blíže seznámí se servírkou Carol Connelly. Výkon Jacka Nicholsna si vychutnávám každou sekundu. Nemohu se odtrhnout od obrazovky. Další film, na který se ráda dívám je Lepší pozdě nežli později. Diane Keatonová v jedné z hlavních rolí obdržela za svůj výkon Zlatý globus za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a byla nominována na cenu Oscar za nejlepší herečku v hlavní roli. Jack Nicholson byl nominován na Zlatý globus. Role oběma hercům padly jako ulité. Dokázali na diváka přenést jiskření ze zamilování se starších lidí, kdy láska kvete v každém věku. Jak já ty dva prostě zbožňuji a rozumím jim. Jejich výkon už nikdo nepřekoná.
Možná málokdo ví, že Jack Nicholson je trojnásobným držitelem ceny Americké filmové akademie Oscar a sedminásobným držitelem Zlatého globu. Patří mu prvenství v počtu nominací na Oscara v historii této ceny, nominován byl celkem 12krát.
Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Anjelica Huston, která je známá hlavně z role Morticia Addams ve filmech Addamsova rodina 1 a 2, za které získala nominaci na cenu Zlatý globus.
https://www.csfd.cz/film/2982-prelet-nad-kukaccim-hnizdem
https://deadline.com/gallery/oscars
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jack_Nicholson