Hlavní obsah
Knihy a literatura

Dámský gambit: dáma, nejsilnější a nejmocnější figura šachové armády

Foto: Pharos/Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Dámský gambit není jen sympatický název knihy, ale také oblíbený zahajovací tah šachové partie, při kterém se obětuje bílý cé pěšec na dámském křídle. Zaujalo vás to? Nebo naopak vám to nic neříká?

Článek

RECENZE - knihy Dámský gambit

Možná jsem vám dala ten správný podnět rozhodnout se, zda se do šachového románu začíst, nebo ne. Protože na stránkách rozehrajete spolu s mladou dívkou neskutečně zuřivé boje plné podlých šachových tahů ústících do zdrcujících útoků a na prach rozemletých nervů. Jakmile však vytáhnete se svým pěšcem do bitvy proti světovým špičkám, tuším, že vás bitevní vřava pohltí.

Děj nás zavádí do Ameriky v 60. letech kde se seznamujeme s osmiletou Elizabeth Harmonovou, která se díky nešťastné autonehodě stala sirotkem. Péče se jí dostává v Methuenově dětském domově, kde je správné dětský temperament klidnit dvakrát denně sedativy v podobě sympatických zelených pilulek. Netrvá dlouho a Beth si na nich v nízkém věku tvoří závislost, aby tak unikla ze světa, jemuž není schopná moc porozumět. Život v ústavu jde dál, pro Beth je utlumený a snesitelný, až do chvíle, než přistihne správce sirotčince, jak ve sklepě hraje pro ni podivnou a na první pohled zajímavou hru. Šachy ji strhávají a hra se stává více návykovou než opiáty. Najednou je pro ni prostředí tvořené z třiceti dvou černých a bílých figur na prostoru osm krát osm logické, chápe jejich vazby a postavení. A tak deskové hře nemilosrdně propadne.

Foto: Ivana Gašparíková/ IG tvůrce @makeover_yva

Cosplay Beth Harmon - IG @makeover_yva

Hlavní protagonistka románu je opravdu skvěle vystavěna. Je patrné, že intelekt, kterým Beth vládne, je silně vykompenzován sníženou schopností porozumět běžným sociálním situacím. S postavou Beth prožíváme nejen dětství, ale i veškeré životní etapy až do dospělosti. Beth je však jiná a místo hraní s panenkami si hraje s jezdci, věžemi a králi a to až na celostátní a později i na světové úrovni. Ale mezitím do sebe sype sedativa a alkohol v takové míře, že to ničí nejen její duši, ale i geniální mozek. Čtenář stejně jako dívka pociťuje ten nepříjemný osten prohry a zpotí se při vyčkávání na protihráčův tah. Beth čtenáři dokáže přirůst k srdci stejně jako jí šachové vřavy a touha být nejlepší z nejlepších.

Foto: Ivana Gašparíková/ zdroj fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Walter Stone Tevis (*1928 – †1984) - životopis

Román obsahuje čtrnáct svižných kapitol nezabývajících se zbytečnou vatou okolo. Vyprávění sleduje postavy ve třetí osobě minulého času. Je dobré si říct, že v každé z kapitol se setkáváte s šachovými tahy a kombinacemi, které románu hodně dominují, a proto může být pro některé čtenáře náročnější knihu číst. Přesto můžu říct, že i neznalec královské hry si čtení užije.

Autor Walter Tevis disponuje často přímočarými příběhy či vynechanými scénami, kdy nutí čtenáře do domýšlení si konkrétních situací, což jeho díla dělá svižnými a vtahujícími. Dámský gambit, napsaný v roce 1983, se nevyhýbá tématům, jako je vyloučení ze společnosti pro jinakost, obsese a různé druhy závislostí. W. Tevis psal o tom, co znal - proto s Beth naplno prožijete její úspěchy i pády, které vás dokáží vnitřně zasáhnout.

Knihu mohu vřele doporučit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz