Hlavní obsah

Historický šerm aneb železo. O co přesně jde a jak s ním začít?

Foto: Iveta Daňhelová

Možná jste někdy narazili na výstup šermířů při návštěvě hradu nebo nějaké historické slavnosti.

Článek

Právě u nás je historický šerm poměrně rozšířený díky naší bohaté historii a nespočtu zámků, hradů a zřícenin. Jedná se o velmi zábavný koníček, který zároveň pomáhá široké veřejnosti pochopit, jak doopravdy vypadaly středověké konflikty a každodenní život. V tomto článku se dozvíte více o této překrásné kratochvíli a možná vás i nalomím ke koupi zbroje či meče.

Co to je historický šerm?

Historický šerm, také znám jako reenactment, nebo slangově železo, je něco mezi sportem a herectvím. Má více druhů a spoustu skupin, které se mu věnují. V základním principu jde o boj v historickém oblečení před diváky. Historický šerm má však mnoho podob, někteří šermíři mají radši boj samotný a jiným jde spíše o atmosféru, kterou tvoří historická přesnost.

Mezi šermíři různých skupin často panuje jistá nevraživost, nebo soutěživost. Šermíři, kteří se věnují spíše divadelnímu šermu často odsuzují hrubost pragmatických šermířů a ti zase opovrhují divadelním šermem jako nereálným a dramatickým. Dobré je tedy vědět, na jaké vystoupení vlastně plánujete zavítat.

Druhy historického šermu

Scénika

Nejčastěji se setkáte s takzvanou „scénikou“. Jedná se o předem připravený a nacvičený souboj, který má vypadat galantně nebo povědět určitý příběh. Šermíři, kteří se scénice věnují často obráží veřejně přístupné akce, kde za drobný honorář předvádějí své umění. Jedná se spíše o divadlo než o přesné vyobrazení historického souboje.

Hema

Je zkratkou pro Historical European Martial Arts a jde zde především o souboj. Cílem je aplikovat dochované šermířské techniky v co největší přesnosti. A i když můžete narazit na vystoupení těchto mistrů meče, jedná se spíše o sport. Jelikož věkem předávané techniky byly navržené k usmrcení protivníka, musí praktikovatelé „hemy“ nosit šermířské helmy, které můžete vidět u klasického šermu a to poněkud kazí historický dojem.

LH

LH znamená Living History a jedná se o skloubení předešlých směrů. Vystupující si zde souboje nenacvičují a řežou do sebe hlava nehlava tupými meči stejně jako se to dělá u „hemy“, jsou zde však zakázány bodné údery, aby se mohly stále používat historicky přesné kostýmy. Cílem je předvést divákům souboj plný surovosti, tak jak ve skutečnosti vypadal.

HMB

Historical medieval Battles, známé také jako Béhourd, buhurt nebo slangově bogurt. Je plně kontaktní sport s vysokou úrovní násilí. Na rozdíl od ostatních zde souboj nekončí po úspěšně zasazeném úderu, ale po starém dobrém knock-outu nebo povalení na zem. Šermíři jsou zde oblečeni do těžkých celoplátěných zbrojí. Cílem je zde vydržet více než ostatní a neomdlít z nedostatku kyslíku.

Jak začít s historickým šermem?

Pokud byste se chtěli stát součástí žijící historie, stačí vám vyhledat webové stránky šermířských skupin ve vašem okolí a ozvat se jim. Pokud ale chcete vědět co vás čeká a kolik peněz takový koníček asi stojí, nebojte se vše si objasníme.

Zbroje

Ať už si vyberete jakýkoliv styl historického šermu, vždy byste měli myslet prvně na svou zbroj. U „hemy“ stačí zakoupit masku a potřebné chrániče. V takovém případě vás všechny ochranné pomůcky vyjdou cca do 10 000 korun českých. Nejdražší je zbroj do HMB, která sestává z mnoha částí a je třeba zakoupit i vnitřní vrstvu zbroje, to pak budete rádi, když za kvalitní zbroj zaplatíte 30 000 korun českých.

U LH a Scéniky budete potřebovat ještě táborové oblečení, které taky není úplně levné a navíc spousta skupin cílí na absolutní historickou přesnost i ve výrobě oblečení, takže pokud nechcete utratit spoustu tisíc, zkuste se naučit jak pracovat na tkalcovském stavu, a jak přírodně barvit látky.

Zbraně

Co se zbraní týče, máme tu hned několik možností. Nejlevněji vás přijde sekera nebo kopí, musíte však myslet na to, že topůrka se v zápalu boje lehce lámou a budete je muset dokupovat. Taková sekera vás přijde na 600 - 1000 korun českých. Meč na šerm je však daleko komplikovanější na výrobu a tak se připravte, že ani ten nebude laciný, 3000 dáte za ten nejlevnější a pravděpodobně se vám po pár akcích zlomí.

Obou-ruční meče jsou ještě nákladnější, jelikož kovář musí správným výrobním procesem dosáhnout toho, aby se meč netříštil ani neohýbal. Musí být pružný a pevný zároveň a jakákoliv nečistota v oceli může mít tragický dopad na jeho životnost.

Vybavení

Před a po souboji pravděpodobně budete chtít někde setrvat se svými spolubojovníky a oni spolubojovníci rádi holdují historicky přesným táborům. Takže budete potřebovat keramické nebo dřevěné nádobí, historicky přesný stan a nábytek. Skupiny se často skládají na zásobovací stan, kotlík, stoly, lavice a truhly.

Jelikož vaše oblečení nebude mít kapsy, budete potřebovat také brašničku možná i nějakou koženou čutoru. Do stanu se vám také budou hodit kožešiny a deky. Pořadatelé akcí často bojovníkům poskytují slámu a můžete mi věřit, že nikde se nespí tak krásně jako na kupě slámy potažené kožešinami.

Kam za historickým šermem?

V Česku se pořádá mnoho akcí a já vás teď zkusím provést těmi nejdůležitějšími.

Bitva Libušín

Bitva Libušín je snad největší LH akce u nás. Můžete zde pozorovat četné armády jak si to v absolutním chaosu rozdávají pod tribunami. Na akci se promenádují šermíři reenaktující různá století od 8. po 14. století, takže na jednom místě uvidíte jak typického dánského vikinga tak rytíře z dob Karla čtvrtého.

Rogar

Návštěva Rogaru je kouzelným zážitkem ne jen proto, že zde narazíte na absolutní dobovou přesnost, ale také díky prohlídkám táboru účastníků. Jedná se o takzvanou RS akci neboli Ranný Středověk. Takže se připravte především na zástupy drsných vikingů.

Veligrad

Veligrad se odehrává v Archeoskanzenu Modrá, což je parádní lákadlo samo o sobě. V krásném prostředí si můžete večer užít koncerty folkových kapel a pořádnou středověkou tancovačku. Veligrad ukazuje hlavně bojovníky z dob Velké Moravy a je díky tomu velice autentický.

FechtBerg

FechtBerg se nenalézá v ČR, ale u našich Polských bratrů. Jde o HEMA turnaj mistrů šermu a je vskutku o co stát. Podívejte se na evropskou šermířskou špičku a věřte mi že nebudete litovat. FechtBerg je skvělým zázemím pro strhující podívanou.

Závěr

Historický šerm je bezesporu úžasná podívaná pro diváka a neotřele naplňující koníček pro účastníka. V dnešní rychlé době je posezení v historické krčmě bez jakékoliv elektroniky velmi uvolňující zážitek a následná možnost změřit s někým síly v lítém boji bez následků je absolutně transcendentní zážitek.

Pokud byste si chtěli tento koníček vyzkoušet podívejte se třeba na skupiny Njörd, Adeptus, Marobud, Deus Vult a nebo zavítejte na stránky českého šermu, kde najdete vše, co je třeba o šermu vědět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz