Článek
Jak tyto nešvary ovlivňují naše vztahy? Pociťujete, že váš partnerský život není šťastný a ve vztazích opakujete stejné chyby? Pojdme si v dnešním článku odpovědět na to, proč tomu tak je a co se s tím dá dělat.
Co jsou vzorce chování?
Vzorec chování je hluboce zakořeněný mechanismus v našem podvědomí, který formuje naši automatickou reakci na určité situace, lidi nebo události. Jde o jakýsi vnitřní program, který byl vytvořen na základě minulých zkušeností – často už v dětství – a který nám v dané chvíli „napovídá“, jak bychom se měli cítit, co si myslet a jak se zachovat.
Tyto vzorce často vznikají jako způsob, jak se přizpůsobit prostředí, přežít nepříjemné situace nebo získat přijetí. Ačkoliv nám kdysi mohly pomoci, v dospělosti se z nich často stávají nefunkční modely, které nevědomě opakujeme a které významně ovlivňují naše chování ve vztazích, práci i v běžném životě.
Kde se vzorce chování vzaly?
Vzorce chování vznikají v průběhu našeho života na základě interakcí s okolím a osobních zkušeností. Terapeutka Barbora Šouláková pro web Vlasta.cz uvedla, že se s nimi nerodíme, ale přirozeně se formují ve vztahu k našemu okolí. Ovlivnit nás mohou rodiče, sourozenci, partneři, přátelé, kolegové nebo třeba učitelé.
Například pokud dítě vnímá, že je chváleno nebo dostává lásku a přijetí pouze tehdy, když dosáhne něčeho významného, může si osvojit vzorec, že musí neustále podávat výkon, aby bylo hodno lásky. Tyto vzorce se mohou dále upevňovat v dospělosti prostřednictvím různých vztahů a sociálních interakcí.
Jaké jsou nejčastější vzorce chování?
Terapeuti rozlišují hned několik typů těchto vzorců, nicméně můžeme si jich tu pár vyložit na stůl. Častý je vzorec, kdy se neustále porovnáváme s ostatními. Dále pak nedůvěra sám v sebe, snaha vyhnout se neznámým a nejistým situacím, strach nepřijetí nebo třeba čekání na potvrzení od druhých, že jsme v pořádku. Všechny tyto vzorce nemají pozitivní dopad na naše vztahy – zejména z dlouhodobého hlediska.
Jak vzorce chování negativně ovlivňují naše vztahy?
Při troše zamyšlení je vám asi jasné, jak určité vzorce mohou negativně ovlivnit náš vztah. Můžeme se partnerovi přehnaně snažit zavděčit, což může mít za následek vztahové vyhoření partnera, hádky a frustraci.
Vyhýbání se neznámému také není do vztahu to pravé ořechové – člověk by měl být totiž otevřený novým zážitkům, obzvláště má-li partnera. Nedostatek sebevědomí do vztahu nepatří – říká se, že člověk by se měl naučit milovat sám sebe, než bude schopen plnohodnotně a zdravě milovat druhého.

Jak se negativních vzorců chování zbavit?
Zbavit se negativních vzorců chování sice není vůbec snadné, ale rovněž to není úplně nemožné. Je nutné začít uvědoměním si těchto destruktivních vzorců. Bez znalosti příčiny totiž nemáme s čím pracovat. Což navazuje i na další krok – hledání příčiny toho, proč tento vzorec opakuju. Pomoci může i snaha o nalezení jádra problému, tedy s otázkou „proč se tak chovám?“.
Další krok je tedy jasný. Musíme se snažit postupně tyto vzorce zbourat, jak jinak než jejich prolomením. Místo automatického reagování na určitou situaci se snažme najít jinou, zdravější cestu. Tímto způsobem si otevřeme dveře k novým vzorcům chování, které nám a partnerovi nebudou tolik ubližovat. Opakováním a prohlubováním těchto zdravých reakcí dosáhneme kýženého výsledku.
Slovo nakonec
Jak vidíte, negativní vzorce chování opravdu nejsou základem dobrého a šťastného vztahu. Pokud máte pocit, že vašemu partnerskému životu zavazí nějaký nepěkný nešvar této podoby, je nejspíš na čase se nad ním zamyslet a pokusit se tuto „kletbu“ prolomit. Pomoci vám mohou i partnerské poradny či terapeut. Stačí jen chtít, a čím dříve začnete, tím dříve budete mít harmonii jak ve vztahu, tak v životě.
Zdroje:Partnerské vztahy, Vlasta.cz, Soulmio