Článek
Chilská poušť Atacama dokazuje, že je ideálním místem pro teleskop VLT. Tato odlehlá oblast téměř netrpí světelným znečištěním, což je nesmírně důležité nejen pro astronomii, ale také pro nezastřený pohled na krásnou noční oblohu.
Nenahraditelné dědictví pro lidstvo
Od svého otevření v roce 1999 přispěla observatoř Paranal, kterou vybudovala a provozuje Evropská jižní observatoř (ESO), k významným objevům. Observatoř například pořídila první snímek exoplanety a také potvrdila zrychlené rozpínání vesmíru.
Může se také pochlubit Nobelovou cenou za fyziku, kterou získali za výzkum supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy, na němž se podílely právě dalekohledy z observatoře Paranal.
Observatoř je klíčovým přínosem pro astronomy z celého světa, včetně Chile. Na nedalekém Cerro Armazones navíc nyní probíhá výstavba extrémně velkého dalekohledu (ELT) ESO, největšího dalekohledu svého druhu na světě. Jde o revoluční zařízení, které zásadně změní naše znalosti o vesmíru.
Blízkost průmyslového megaprojektu AES Andes k Paranalu představuje kritické riziko pro nejčistší noční oblohu na planetě. Emise prachu během výstavby, zvýšené atmosférické turbulence a zejména světelné znečištění nenapravitelně ovlivní možnosti astronomických pozorování, do kterých vlády členských států ESO dosud investovaly miliardy eur.
Megaprojekt velikosti města
Projekt zahrnuje průmyslový komplex o rozloze více než 3000 hektarů, což se blíží velikosti města nebo okresu, jako je Valparaiso v Chile nebo Garching u Mnichova v Německu. Zahrnuje výstavbu přístavu, závodů na výrobu čpavku a vodíku a tisíce jednotek na výrobu elektřiny v blízkosti Paranalu.
Společnost AES Andes je dceřinou společností americké energetické firmy AES Corporation, která v prosinci předložila projekt rozsáhlého průmyslového komplexu k posouzení vlivu na životní prostředí. Tento komplex ohrožuje nedotčenou oblohu nad observatoří ESO Paranal v chilské poušti Atacama, která je nejtemnější a nejčistší ze všech astronomických observatoří na světě.
Průmyslový megaprojekt má být umístěný pouhých 5 až 11 kilometrů od teleskopů na Paranalu, což by kvůli světelnému znečištění vyzařovanému po celou dobu provozu projektu způsobilo nenapravitelné škody na astronomických pozorováních.
Chile volá o pomoc k ochraně temné oblohy
Chile a zejména Paranal, je pro astronomii skutečně výjimečným místem. Místní temná obloha je přírodním dědictvím, které přesahuje hranice země a je přínosem pro celé lidstvo. Je nezbytné zvážit alternativní lokality pro tento megaprojekt, které neohrozí jeden z nejvýznamnějších astronomických pokladů světa.
Přemístění tohoto projektu zůstává jediným účinným způsobem, jak zabránit nevratnému poškození jedinečné oblohy Paranalu. Toto opatření nejenže zajistí budoucnost astronomie, ale také zachová jednu z posledních skutečně nedotčených tmavých obloh na Zemi.
Video: Krása noční oblohy nad Cerro Paranal, domovem dalekohledu Very Large Telescope (VLT). Na videu lze vidět Malá a velká Magellanova mračna a meteory letící po obloze. Časosběr by lzachycen během expedice ESO Ultra High Definition Expedition. Zdroj:: ESO/ B. Tafreshi.
Zdroje: Evropská jižní observatoř, OXFORD, Úvodní foto ESO/P. Horálek