Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Au, to mě trápí játra! Tak si sesbírej lopuch

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: KIMDAEJEUNG/Pixabay.com

Lopuch

4. 9. 12:00

Pro někoho plevel, pro druhého lék.

Článek

Arctium Majus - Lopuch

Vyskytuje se všude, v mírném pásmu po celém světě.

Dvouletá rostlina, která může dorůst až 150 cm. Statná lodyha se bohatě větví a má drsný, načervenalý povrch. Listy jsou střídavé, plstnaté, řapíkaté a velkých rozměrů. Na horní straně zelené, na rubu šedavé. Květy jsou seskupené do kulatých úborů červenofialové barvy. Semínka mají malé háčky a přichycením se vysemeňují.

Kde působí:

  • játra
  • ledviny
  • kožní soustava

Léčivé účinky:

Stahující, močopudné a antimikrobiální účinky. Podporuje sekreci žluči, snižuje cukr v krvi a napomáhá hojení ran. Často se využívá k léčbě akné, ekzémů, lupénky, cukrovky a pro vyloučení toxinů.

Očista jater:

Dvě lžičky prášku z kořene zalijeme 250 ml vody a necháme 5 hodin stát. Minutu povaříme a přeceníme. Na pročištění jater pijeme jeden hrneček třikrát denně.

Další způsoby použití:

Tinktura: 60 kapek rozdělené do tří dávek za den, extrakt 3g/den na zánětlivé procesy a pro vyvolání diuretických účinků.

Zevně - Odvar 20g/na 1L a olej aplikujeme na poranění a hnisavé vřídky.

Cukrovka:

Snižuje cukr v krvi díky obsahu inulinu v kořenech. Ten zpomaluje vstřebávání uhlohydrátů z potravy, a tak brání, aby prudce stoupla hladina cukru v krvi.

Pleťová voda:

Po dobu 5 minut vaříme 2 lžičky lopuchového kořene. Pak přidáme 2 lžičky měsíčku a meduňky. Necháme 10 minut odstát. Přecedíme, přidáme 3 kapky bergamotového oleje a dobře promícháme. Aplikuje se na zóny a pupínky formou obkladu, nebo dobře nasáknutým vatovým tampónkem.

Intenzivní očistný účinek nálevu - zkombinujeme lopuch, pampelišku a kostival. Na jaterní poruchy přidáme boldovník a meduňku. Na akné a další kožní problémy můžeme použít se smilaxem lékařským.

Olej z kořene:

Esenciální olej z kořene lopuchu je účinný lék na padaní vlasů, proti lupům a na seboroickou dermatitidu - díky obsahu mastných kyselin a fytosterolů. Můžeme aplikovat přímo na pokožku hlavy pro zpevnění kořínků, lesk vlasů, hojení ran a zlepšení mastné a uhrovité pleti.

Odvar z lopuchu je nejkoncentrovanějším přípravkem z lopuchu, proto se užívá zevně na ošetření pleti.

Čaj na dermatitidu:

Seboroickou dermatitidu může spouštět stres. Směs uklidňujících bylin v kombinaci s lopuchem může zmírnit příznaky. Smícháme půl lžičky kořene smilaxu, půl lžičky kořene lékořice, půl lžičky kořene lopuchu a celou lžičku kozlíku. Povaříme 3 minuty ve třech hrnkách vody a nechme 10 minut odstát. Užíváme 3 - 4 hrnky denně.

Upozornění:

Během těhotenství se nedoporučuje užívat lopuch. Může vyvolat potrat! Lidé se srdečním onemocněním a problémy s vysokým tlakem by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem!

Vaše J.D.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz