Článek
Kde působí:
- centrální nervový systém a mozek
Roste na loukách a v lesích mírného pásma v Evropě a Asii. Pěstuje se také v USA.
Houževnatá bylina se vzpřímeným dutým stonkem, který roste do výšky 50 -150 cm. Vstřícně rostoucí zpeřené listy se skládají z 5 - 12 úzce kopinatých lístků s pilovitým okrajem. Drobné kvítky jsou růžové nebo bílé a vytvářejí okoličnatá květenství. Má krátké podzemní odnože a nažloutlý oddenek, který pronikavě páchne.
Léčebné účinky
Je uklidňující, navozuje spánek a působí protikřečově. Doporučuje se v případech podrážděnosti, úzkosti, nervového vypětí a lehké nespavosti. Užívá se i při stresu, protože snižuje krevní tlak a srdeční frekvenci.
Vnitřně užíváme výluh, tinkturu nebo sušený extrakt v kapslích pro navození spánku a uklidňující účinek. Pro zevní použití přidáváme esenciální olej do koupele nebo na relaxační masáže.
Přírodní sedativum
Světová zdravotnická organizace schvaluje kozlík jako šetrný uklidňující prostředek v případech podrážděnosti a nervového vzrušení.
Je dokázáno, že kořen z kozlíku výrazně zkracuje fázi usínání, aniž ovlivňuje další fáze spánku. Užíváme-li dva týdny až měsíc, zbavíme se lehké až střední nespavosti, zlepší se kvalita našeho spaní, protože napomáhá hlubokému spánku.
Mezi aktivními látkami hrají hlavní úlohu silice, kyselina valerová a isovalerová, uvolňující svalstvo. V tomto účinku se uplatňují i flavonoidy hesperidin a linarin, které rovněž působí jako sedativa a lék na nespavost.
Uspávací prostředky nejsou vhodné pro děti!!! Pokud však trpí nespavostí, můžeme použít přírodní přípravky, ale vždy se předem poradíme s dětským lékařem! Preparáty z kozlíku by se neměly podávat dětem do 3 let a esenciální olej ani dětem do 10 let!!!
Chuť odvaru z kozlíku je v souladu s pachem kořene, proto se častěji využívá sušený extrakt v kapslích. Doporučené dávkování: denně 1,5 -2 g extraktu z kořene nebo nálev z 1-3 g kořene. Pro lepší spánek užijeme dávku půl hodiny až dvě hodiny před tím, než ulehneme.
Pro lepší spánek si můžeme dát pod polštář plochý váleček naplněný kozlíkem, levandulí, tymiánem a chmelem.
Masáže
Bylinná masáž měšci naplněnými rýží, kozlíkem, levandulí a lipovým květem pomůže zmírnit úzkost, vyčerpání a deprese, jelikož bylinkový měšec v kontaktu s kůží vyvolává pocit klidu a odpočinku.
Sběr
Nejlepším obdobím pro sběr kořene kozlíku je léto a podzim, kdy už rostlina začíná usychat. Kořen omyjeme proudem vody bez čistěním kartáčkem, abychom nepoškodili slupku, protože pod ní se nachází léčivá silice. Sušíme na stinném a dobře větraném místě
Čaj
Protože je silice velmi prchavá, než bychom připravili nálev, raději louhujeme polévkovou lžíci kořene kozlíku ve vlažné vodě. Necháme 20 minut odstát pod pokličkou. Pak přecedíme a vypijeme. Abychom zamaskovali nepříjemný pach, můžeme smíchat s nálevem z máty a lžičkou medu. Pro uvolnění napětí a zmírnění podrážděnosti a úzkosti pijeme tři šálky denně.
Uspávací koupel
Povaříme 200 g sušeného kořene ve 2 litrech vody po dobu 10 minut. Přecedíme a přidáme do koupele. Hodně teplou koupel si dopřejeme krátce před uložením ke spánku.
Proti kouření
Doporučuje se osobám, které chtějí přestat kouřit. Přimíchaný do tabáku mu dodává nepříjemnou pachuť.