Článek
Kde působí:
- nervová soustava
- dýchací soustava
- trávicí soustava
- oběhová soustava
Lípa roste v listnatých lesích celé Evropy. V mnoha městech je zasazována jako okrasný strom a jí podobná lípa srdčitá má v podstatě stejně léčivé účinky.
Opadavý strom s košatou korunou, 15 - 20 m vysoký, s listy srdčitého tvaru a s pilovitým okrajem dlouhými až 15 cm. Líc je zelený a lysý, rub bělavý a porostlý chloupky. Pětičetné nažloutlé, drobné a vonné kvítky visí na stopce srostlé s velkým světle zeleným úzkým listenem se zaoblenou špičkou.
Léčivé účinky
Prostředek na spaní, proti kašli, na uklidnění, proti křečím, podporuje pocení… lípa se užívá při léčbě nespavosti, gastritidy, vysokého tlaku, stejně jako zklidnění kašle a zmírnění horečky.
V létě se sbírají květenství (včetně listenů) a na jaře vnitřní část kůry (bělové dřevo). Jak z květů tak z kůry se připravuje nálev pro vnitřní i vnější využití.
Lék na nervy
1 KL lipového květu zalijeme šálkem vřelé vody. Necháme 10 minut odstát a vychladlý pijeme 3× až 4× denně.
Proti horečce
Silice působí proti horečce a flavonoidy lípě propůjčují potopudné účinky, tedy zvyšují potivost k čemuž je třeba přidat ještě močopudné vlastnosti, takže kromě toho, že pomáhá srazit horečku, usnadňuje vylučování toxinů v případech revmatismu a dny.
Proti migréně
Smícháme stejné množství bukvice lékařské a meduňky s lipovým květem. Připravíme nálev, který pijeme 3× až 4× denně (1 KL směsi zalijeme šálkem vroucí vody a 10 minut louhujeme).
Relaxační koupel
Odvar ze 300 až 500g lipového květu v 1 -2 litrech vody. Musí 3 - 4 minuty vřít a poté necháme 5 minut louhovat, pak přidáme do vody ve vaně. Stejný odvar použijeme i na koupel nohou při únavě nebo oteklých chodidlech.
Nízký a vysoký tlak
Čaj z lípy v kombinaci s dalšími bylinkami - meduňka a kozlík, má schopnost snižovat krevní tlak, neboť dokáže uvolnit srdeční sval. Naopak nálev z vnitřní části kůry může mít protichůdný účinek a vzpružit nás tím, že tlak zvýší.
Pro lepší spánek
Rychlejší usnutí podpoří vůně se základem z lipového květu, kterou nastříkáme na polštář, ramena a krk. Navíc můžeme vypít šálek lipového čaje, který utlumuje centrální nervový systém, čímž zkracuje dobu usínání.
Aktivní složky
Geraniol, eugenol, limonen, alfa-pinen a farnesol, slizovité látky, flavonoidy (kvercetin, rutin, hesperidin), fenolové kyseliny (např. kávovou) a taniny…