Článek
Oblasti kde Šípek nejvíce působí:
- imunitní systém
- oběhová soustava
- trávicí trakt
Jedná se o trnitý keř, který najdeme v lesích Evropy, na území severovýchodní Afriky a západní Asie.
Může dorůst až 3 m a na obranu mu slouží zahnuté trny, kterými je doslova poset. Listy jsou složené, květy se vyskytují jak jednotlivě, tak ve shlucích a mají průměr 4-6 cm. Jsou bílé nebo lehce narůžovělé. Plody jsou vejčitého tvaru, červené barvy a cca 2 cm velké. Uvnitř plodu se nachází spoustu semínek.
Léčivé účinky:
Užívá se při průjmu, otocích, křečových žilách a hemoroidech. Má silně čistící a močopudné účinky, proto se jím taky léčí zánět močového měchýře, dna a zadržování vody. Skvělá prevence proti nachlazení a chřipce.
Kromě plodů se nálev připravuje i z růžových květů, ten neutralizuje poruchy trávení. Čaj z 30 g listů na šálek vroucí vody louhovaných 15 minut slouží k ošetření mastné a citlivé pleti pomocí obkladů a mývání.
Na zastavení průjmu:
Hrst šípků do 250 ml vody a několik minut vaříme. Odstavíme a necháme louhovat 5 - 10 minut. Pijeme 3 šálky denně dokud se stav nezlepší.
Křečové žíly:
Smícháme lžičku listů Kokošky pastuší tobolky s 5-6 šípky a zalijeme hrnkem vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme několik šálků denně.
Masáž:
Olej ze šípkové růže má vysoký obsah flavonoidů, jako je kyselina ellagová, kvercetin a kaempferol. Tyto látky extrahované z listů, květů a semen jsou silným přírodním zdrojem antioxidantů, které brání poškození způsobenému volnými radikály. Kromě protizánětlivých účinků masáže tímto olejem tonizují a poskytují živné látky, které regenerují pokožku. Olej se dá zakoupit v lékárně nebo obchodě s bylinkami.
Vnitřně užíváme:
- Nálev z listů má projímavé účinky
- Odvar z plodů pomáhá zastavit průjem
- Čaj z šípků má blahodárný vliv na křečové žíly, hemeroidy a působí močopudně a ZEVNĚ slouží k léčbě ran a oparů na rtech
Účinné látky:
Vitamín C, špetka Vitamínu A, riboflavin, pektin, tanin (2-3 %), organické kyseliny: gallová, citrónová, nikotinová a dále jsou tu karotenoidy, flavonoidy a antokyany.
Šípky, které dozrávají koncem léta, obsahují organické kyseliny, minerály, cukry, taniny, a především velké množství vitamínu C. Skvěle se hodí na marmeládu, ale pro využití veškerého obsahu vitamínu C je lepší konzumovat šípky v čerstvé formě, avšak před konzumací zbavíme šípky semínek.
UPOZORNĚNÍ:
!!!Jelikož taniny komplikují vstřebávání železa, měly by se konzumaci čaje ze šípků (v sušeném i čerstvém stavu) vyvarovat osoby trpící chudokrevností!!!
Víte, že… šípek je 20 až 40krát bohatší na vitamín C než kiwi, pomeranč, jahoda, či citrón?
Vaše J.D.