Článek
OLEA EUROPAEA
Pochází z východní části Středomoří. Nyní se olivovník pěstuje po celém světě.
Jedná se o strom dorůstající do výšky 6 - 8 m. Má širokou korunu a zkroucený kmen hnědošedé barvy. Kožovité listy jsou stálezelené, na rubu mírně plstnaté. Líc je tmavě zelený a lysý. Drobné květy bíložluté barvy jemně voní. Plodem je oliva, v plné zralosti černé barvy.
Působí na:
- trávicí soustavu
- kožní soustavu
- oběhovou soustavu
Léčivé účinky:
Chrání srdce, snižuje tlak a cholesterol, působí projímavě a zklidňuje. Pravidelnou konzumací se předchází: kardiovaskulárním onemocněním, vysokému tlaku a zácpě. Snižuje horečku, reguluje hladinu cholesterolu a zlepšuje pleť.
Zevně se používá v mastech, emulzích, tělovém mléce, masážních olejích, a i sprchových gelech. Vnitřně se nejčastěji konzumuje v salátech, a i jinak upravené stravě. Obsahuje hodně živin a působí jako antioxidant. Z listů připravujeme nálev proti vysokému tlaku a na snížení horečky.
Jako projímadlo
Dvě až tři polévkové lžíce s citrónovou šťávou nalačno fungují jako projímadlo, podporují sekreci žluči a na střeva působí protizánětlivě.
Proti rakovině
Národní univerzita v Córdobě (Španělsko) před několika lety provedla výzkum, který prokázal protirakovinné účinky listů olivovníků. Výtažky a fenoly v nich obsažené, působí preventivně a chrání proti poškození volnými radikály, které ovlivňují lidské buňky a zapříčiňují leukémii.
Vysoký tlak
Nálev z listů olivovníku snižuje tlak. 40 g čerstvých nadrcených listů zalijeme litrem vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat a pijeme 3 šálky denně vždy před jídlem.
Chrání srdce
Konzumace dvou lžic olivového oleje denně působí jako prevence proti výskytu kardiovaskulárních potíží. Obsah mastných mono-nenasycených mastných kyselin, zvláště kyselina olejová a vitamínu A, D, E a K propůjčují olivovému oleji antioxidační vlastnosti, které zpomalují stárnutí tkáně a zároveň brání usazování cholesterolu v tepnách.
Na pokožku
Olivový olej se užívá jako tělový olej preventivně proti vráskám a striím, aby navrátil pokožce pružnost, hebkost a zmírnil ekzémy. Skvěle působí na suchou pokožku.
Kromě přílivu energie olej také doplňuje minerály do kostí. Vitamín E a polyfenoly z něj činí dobrého přítele pro zdravou kůži i srdce. Díky síle, s jakou bojuje proti útokům volných radikálů, brzdí výskyt vrásek a minimalizuje škody způsobené slunečními paprsky.
Hydratuje vyživuje a vyhlazuje. Těchto ctností se využívá při výrobě kosmetických produktů. V egyptské kultuře se tak dělo, už před několika tisíciletími, tenkrát tvořil olej součást mastí, jež sloužily k rozjasnění pleti a vlasů. Dnes se přidává do mýdel, krémů a využívá se jako nosný materiál jiných esenciálních olejů pro masáže.
Přírodní maska
Na ošetření suché pleti smícháme jogurt se lžící oleje, až vytvoří jednolitou pastu. Naneseme na obličej a necháme působit 15 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou.
Hlavní složka kyselina olejová je posilujícím prostředkem pro buněčné membrány a pokožku.
Olivovému oleji Zdar! :)
Vaše J.D.