Článek
Pochází ze Středomoří, ale zdomácněl v celé Evropě.
Kde působí?
- kůže a sliznice
- játra
- oči
- urogenitální trakt
Jak vypadá?
Jednoletá rostlina dorůstající výšky 30 - 60cm. Stvol je vzpřímený a mírně chlupatý stejně jako lehce zoubkované listy. Květy mají oranžovou barvu v průměru 2 - 5cm. Semena jsou zahnuté nažky.
Léčivé účinky:
Je znám pro své hojivé, antiseptické, protizánětlivé, hydratační, utišující, potopudné, baktericidní, protikřečové účinky, vyvolávající menstruaci a zvyšující produkci žluči. Užívá se na příznaky lehkých zánětů kůže, úlevu při popáleninách a hojení drobných ran.
Použití:
Zevně se užívá ve formě zábalů a mastí. Vnitřně se užívá v mnoha případech gynekologických obtíží, horeček, toxinů, například pro regulaci funkce jater.
Olejíček na jizvy
Sbíráme květy od léta do podzimu. Dvě lžičky jazykovitých květů necháme při pokojové teplotě týden macerovat v 250 ml oleje z pšeničných klíčků - scedíme - a používáme na čerstvé jizvy.
Při vnějším užití měsíček napomáhá hojení, protože urychluje tvorbu poškozené pokožky, vytváří novou vrstvu buněčné tkáně. Podporuje syntézu glykoproteinů, nukleoproteinů a kolagenu, které tvoří novou tkáň.
Měsíčková mast pomáhá tlumit bolesti a zmírňuje otok ran a podlitin, urychluje hojení vředů na nohou. Také se užívá na krvácení z nosu, křečové žíly, hemoroidy, zánět konečníku (proktitidu) a zánět spojivek (konjunktivitida).
Kouzelná mast:
200g panenského vosku
450 ml olivového oleje
hrst květů měsíčku lékařského
- zahřejeme ve vodní lázni, až se rozpustí vosk přidáme hrst čerstvých květů. Odstavíme ze sporáku a necháme 24h stát. Pak směs znovu zahřejeme ve vodní lázni a scedíme. Rozlijeme do sklenic a necháme vychladnout.
Mast je velmi účinná na zanícenou a suchou pokožku.
Účinný čaj:
lžičku sušených květů měsíčku zalijeme 250 ml vařící vody - necháme 3 minuty stát. Pijeme 2× denně - problémy se zánětem žaludku, s játry a problémy spojené s menstruací
!!! UPOZORNĚNÍ!!!!
Bez předchozí konzultace s lékařem by měsíčkový produkt neměli užívat ženy v období těhotenství a kojení a také v případech otevřených podráždění kůže či oka.