Článek
Pokud máte možnost nechat si část zahrádky obsadit mátou peprnou (MENTHA PIPERITA), učiňte tak. Pokud tuto možnost nemáte, tak postačí i květináč na okně.
Kříženec M. AQUATICA a M.VIRIDIS byla objevena v 17. století, aby zde napevno zatnula kořen. Intenzivní vůně a digestivní účinky zlákaly anglické šlechtitele ke konzumaci této bylinky pro zlepšení zažívání.
Máta se uplatňuje v následujících soustavách:
- trávicí
- dýchací
- kožní
Má povzbuzující, žaludeční, analgetické a antiseptické účinky. Podporuje sekreci žluči a zmírňuje nadýmání. Užívá se na:
- poruchy žaludku a střev
- ulevuje od bolesti hlavy
- zbavuje závratí
- uvolňuje dýchací cesty při chřipce a nachlazení
Vnitřně se užívá: nálev a odvar - zmírňují nevolnost, nadýmaní a průjem
- Nálev je zalití bylinek horkou vodou a po té se nechávají louhovat
- Odvar je vaření bylinek po určitou dobu a po té se nechávají louhovat
Zevně se užívá: esenciální olej na pročištění dýchacích cest (inhalace), zklidnění štípanců a kožních ekzémů.
PORUCHY ZAŽÍVÁNÍ:
250 ml vařící vody
1 čajová lžička máty
* necháme 10 minut louhovat
Účinné látky : v silici převládá mentol, který doprovázejí další esence eugenol, alfa-pinen, thjon a složky jako vitamíny : tiamin, niacin, riboflavin, minerály : hliník, vápník, chrom, fosfor a pak také taniny.
BOLEST HLAVY: slouží masáže hlavy, spánků a krku mátovým esenciálním olejem. Masírujeme každou hodinu a můžeme zkombinovat s esencí eukalyptu zředěnou v tělovém oleji dokud bolest neustoupí.
Účinné jsou také inhalace a obklady s esenciálním olejem zředěným v alkoholu.
ZÁPACH Z ÚST: máta zpomaluje činnost bakterií v ústech, které nelibý zápach z úst mají na svědomí. Žvýkání čerstvých lístků pomáhá bojovat s halitózou a zanechává ústa svěží.
Na závěr jedno upozornění:
U dětí se nedoporučuje používat esenciální olej ani mátový čaj, protože mentol v nich obsažený jim může přivodit dušení.
Tak už doma pěstujete mátu?