Článek
Kdo by to byl řekl, že?
Taková hvězdička. Tvrdá hvězdička, která píchne, když ji vezmete špatně do ruky a kolik toho dokáže pro naše zdraví.
Ačkoli jde o jiné koření, než je Anýz, tak jejich vlastnosti jsou téměř stejné. Aromatická semena tohoto stromu ulevují od plynatosti a problémů se zažíváním.
Badyáník pochází z Orientu - z jihozápadní Číny. Může dosahovat až 10 metrové výšky, ale obvykle je dorůstá mezi dvěma až pěti metry. Má bělavou kůru a stálezelené listy kopinatého tvaru, které připomínají listy Vavřínu. Plod tvořený 6 až 12 měchýřky se semínkem uvnitř má vzhled hvězdy. Celý strom vydává příjemnou vůni anýzovou vůni.
Badyán redukuje nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu, zmírňuje průjem, křeče žaludku a střev, zvracení.
Kde působí:
- trávicí trakt
- ledviny
- dýchací soustava
Nálev:
2 - 3 ks plodů na jeden šálek (má více silic než anýz) zalijeme vroucí vodou
Dávkování:
šálek po jídle 3× denně (neužívat dlouhodobě - max 2 - 3 měsíce!)
Badyán se užívá při nachlazení, zánětu průdušek, bolesti hlavy, nemocech žaludku, průjmu a nadýmání, na podporu tvorby mléka.
Směs na úlevu od nafouknutého břicha:
2 KL anýzu vonného
2 KL saturejky
2 KS badyánu pravého
500 ml vroucí vody
- směs zalijeme vodou a necháme 15 minut odstát - scedíme a pijeme vlažný čaj, jednu sklenici po každém jídle, pokud problémy přetrvávají lépe jej užívat před jídlem.
Upozornění:
! Přestože se Badyán běžně používá pro zmírnění koliky kojenců, je třeba při podávání dávat pozor! - větší množství může vést k zástavě dechu!!!
!Esenciální olej nesmějí užívat těhotné ženy, kojící ženy a dětičky do tří let věku!!!
!!!!!Nepleťte si s Badyáníkem anýzovým (Illicium anisatum) ten je prudce jedovatý. Stavbou se velmi podobá svému příbuznému, ale nevoní tak sladce a spíše připomína Bobkový list!!!!
Vaše J.D.