Hlavní obsah
Krása a fitness

Nejen pro krásu vlasů se hodí ibišek (hibiscus sabdariffa)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Togo/pixabay.com

Ibišek - ilustrační foto

30. 10. 13:57

Okouzlující květy slouží jako ozdoba nejen vlasů, ale i zahrad. Navíc se hojně pěstuje i pro komerční využití ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu.

Článek

HIBISCUS SABDARIFFA

Keř pocházející ze Súdánu (Afrika) se pěstuje v tropických a subtropických pásmech celého světa.

Působí:

  • trávicí soustava
  • játra
  • oběhová soustava

Jednoletý keř měřící až 2,5m má načervenalé stonky a zhruba 15 cm velké listy. Květy o průměru 10 cm, po jednom vadnou a zůstává červený zdužnatělý kalich, který obklopuje hebkou tobolku obsahující semena. Pro léčebné účely se sbírá kalich, stvol i list.

Léčivé účinky:

Je antiseptický, stahující, zklidňující, podporuje tvorbu žluči a trávicích šťáv, působí močopudně. Používá se na vysoký tlak a cholesterol. Při jaterních onemocněních, na snížení horečky, přináší úlevu při popáleninách kůže a používá se při redukčních a očistných dietách.

Způsob použití:

Nálev - ze sušených okvětních lístků podporuje sekreci žluči; z listů a kalichů slouží při vysokém tlaku a aktivují pohyb střev. Teplé listy se přikládají na popraskaná chodidla pro urychlení hojení.

Namixujte si drink!

Do sklenice vroucí vody vhodíme lžíci sušených okvětních plátů a necháme 5 minut louhovat. Slijeme a vychladíme. Pijeme smíchané s pomerančovým džusem. Tento nápoj hydratuje a příznivě ovlivňuje zažívání.

Foto: J.D.

ilustrační foto

Nálev z okvětních plátků ibišku čistí krev, protože jeho detoxikační účinky pomáhají zlepšovat funkci jater. Působí blahodárně i na ledviny - zbavuje tělo usazenin.

Nálev z kalichů snižuje horečku a kromě toho reguluje krevní tlak a pomáhá zlepšovat oběh v žilách a tepnách.

Extrakt z květů ibišku, jako antioxidant, může působit blahodárně na srdce a působit proti rakovině. Antokyanin extrahovaný z kalichu našel uplatnění v oftalmologii, při léčbě různých potíží s oběhem a v boji proti zánětlivým onemocněním.

Obsahuje vápník, železo, fosfor, vitamín C, riboflavin, tiamin, betakaroteny, kyselinu askorbovou a citrónovou. Posledně jmenované kyseliny jsou silné antioxidanty, které chrání buňky proti volným radikálům, čímž oddalují jejich stárnutí. V semenech ibišku se nachází značné množství proteinů a oleje.

Nálev z ibišku působí na vlasy, které tonizuje, působí antisepticky, jako kondicionér, který dodává vlasům lesk. Výtažek z ibišku tvoří součást přípravků proti celulitidě. Dokonce se výtažek z květů využívá v kuchyni - jako barvivo potravin, nápojů, želé, marmelád, jimž propůjčují sytě červenou barvu a zároveň mírně kyselou chuť.

Vaše J.D.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz