Článek
Oblasti, kde působí:
- v urogenitálním traktu
- v dýchací soustavě
- na imunitní systém
Roste ve vlhkých lesích, pastvinách a mezích. V podstatě v celé Evropě, západní Asii a severní Americe.
Jde o keř stromovitého vzezření, který dosahuje výšky 3 - 7 m. Má rozpraskanou kůru s nepříjemným pachem. Dřeň větví je čistě bílá. Drobné krémově bílé kvítky se shlukují do hustých chocholíků. Plodem je lesklá černá bobule se třemi semeny. Sbírají se plody, listy i květy.
Léčivé účinky:
Působí protizánětlivě, močopudně i projímavě, zklidňuje a podporuje pocení. Užívá se při léčbě nachlazení, rýmy, chřipky, dermatitidy, hemoroidů, zadržování vody a snižuje horečku.
Vnitřně se užívá nálev z květů pro podporu pocení a močopudné účinky. Bobule pročišťují a působí jako projímadlo.
Zevně slouží nálev z květů a listů na vyplachování a kloktání a na obklady, které dezinfikují rány a zklidňují hemoroidy.
Lék na citlivou pleť
Jednu lžičku bezových květů a jednu lžičku heřmánku zalijeme 500 ml vroucí vody. 10 minut necháme odstát, scedíme, vychladíme a vatou aplikujeme na obličej a necháme zaschnout. Opláchneme studenou vodou.
Na horečku
Preparáty či čaj z bezových květů (nálev z 5 g, odstátý 10 minut, 2-3× denně) se užívají na dýchací obtíže, které doprovázejí kašel a horečku. Obsah draselných solí v květech ukrývá močopudný účinek a podporuje pocení, které pomáhá snížit horečku a pročistit organismus.
Unavené nožky
Koupel z bezových listů osvěží unavené nohy nebo utiší revmatické bolesti. Za tímto účelem povaříme 10 g listů v 1 litru vody po dobu 10 minut. Scedíme, necháme odstát a vychladnout. Provádíme 20 - 30 minut trvající koupel nohou.
Zábal proti akné
Čerstvé, omyté a podrcené bezové listy přikládáme na pupínky a vřídky. Obnovujeme každé 2 - 3 hodiny. Léčba může trvat několik dnů.
!!! UPOZORNĚNÍ !!!
Bezové listy a kůra obsahují kyanogenní glykosidy, které jsou poněkud toxické, proto se nedoporučuje užívat vnitřně!!!
Plody
Bobule jsou bohaté na vitamín C, betakaroteny, minerály a antokyany, ale musí se konzumovat buď úplně zralé (černofialové barvy) a v přiměřeném množství, dobře tepelně zpracované (marmelády, omáčky), nezralé mohou být toxické. Pokud konzumujeme čerstvé, je lepší využít pouze šťávu, protože semena obsahují sloučeniny kyseliny kyanovodíkové, proto je raději vyhazujeme!!!
Homeopatie
Bez v homeopatických přípravcích je možno podávat dětem pro zlepšení imunity proti nachlazení a kýchání.
Sběr
Stříháme chocholík se zralými plody a necháme zavěšené uschnout na větraném místě nebo v sušičce při 45 °C. Květy se suší na vzdušném a stinném místě, aby si uchovaly barvu. Rovněž bezové listy sušíme na stinném a dobře větraném místě.
Vaše J.D.