Hlavní obsah

Proti rakovině a proti zácpě - Lněné semínko.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pezibear/pixabay.com

lněné semínko

20. 11. 12:00

Lněné semínko je tak maličkaté a při tom je jeho síla ohromná! Skrývají se v něm léčivé účinky proti zácpě, ucpaným dutinám, dermatitidě a  dokonce proti rakovině.

Článek

LINUM USITATISSIMUM

Pochází z Egypta, patří do čeledi lnovitých, jejíž zástupci se pěstují v celé Evropě.

Lodyhy lnu mohou dorůst do výšky 50 - 70 cm. Drobné kopinaté listy vyrůstají střídavě. Na vrcholu se rozkládají pětičetné květy o průměru 2cm a modrou barvu. Kvete v létě a kulatá tobolka obsahuje po dvou semínkách v každé z pěti komor. Semena zlatavě hnědé barvy jsou hladká a lesklá.

Působí na:

  • trávicí soustavu
  • dýchací soustavu
  • kožní soustavu

Léčivé účinky:

Je projímavý, protizánětlivý a zklidňující, proto se doporučuje v případě chronické zácpy, zánětu žaludku, dráždivého tračníku, vředů, zánětu dýchacích cest, zánětu kůže a svědění, také na vysoký cholesterol.

Abychom dosáhli projímavého účinku, konzumujeme celá nebo lehce podrcená semínka. Doporučuje se užívat lžičku lněných semínek ráno a večer. Můžeme zapít vodou nebo přidat do jogurtu/tvarohu atd.

Semínka jsou bohatá na sliz, který ve vodě nabobtná, čímž zvětší obsah střev a zlepší peristaltiku. Dále obsahují 30 - 40% lněného oleje bohatého na omega-3 nenasycené mastné kyseliny (alfa-linolenová, linolová a olejová), které pomáhají bojovat s kožními a srdečními chorobami.

Lněné semínko je zdrojem dietní vlákniny (ve slupce) a omega -3, se ve střevech slučují s cholesterolem nízké hustoty a zabraňují jeho vstřebávání, čímž usnadňují jeho vylučování.

Čaj na bolest v krku:

Možné užívat jako kloktadlo. Vhodný i na opary a jako nápoj ulevuje od kašle a zmírňuje chrapot. Do hrnku studené vody a necháme 20 minut odstát. Zamícháme, scedíme a pijeme podle potřeby.

Proti rakovině:

Lněné semínko se v těle rozkládá na lignany. Ty se podobají estrogenu, proto mohou tomuto hormonu konkurovat v určitých chemických reakcích a mají schopnost zpomalit rozšíření některých druhů rakoviny v prsu a jiných tipů této nemoci, které ke svému růstu potřebují estrogen.

Sběr:

Provádíme koncem léta, začátkem podzimu a sušíme při teplotě 40°C. Pouze úplně zralá semena jsou aktivní, protože obsahují všechny slizovité látky; nicméně jak ze zralých, tak z nedozrálých semen lze získat lněný olej lisovaný za studena.

Foto: RyanMcGuire/pixabay.com

vlasy

Zdravé vlasy:

Na mírném ohni povaříme dvě lžíce lněného semínka ve 250 ml vody, dokud se nevytvoří hustý gel. Scedíme, necháme zchladnout a na 15 - 20 minut naneseme na vlhké vlasy. opláchneme. Vlasy mají lesklý a zdravý vzhled.

Jako zdroj vitamínů E a F se lněný olej používá na přípravu pokrmů i zevně. Je velmi užitečný na ekzémy, pohmožděniny, na zanícené vřídky a nežity.

Vaše J.D.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz