Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak si plnit sny a žít život, jaký chceme

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ono Kosuki, pexels.com
6. 5. 9:27

Spousta plánu, nápadů, vizí a cílů. Avšak ráno vstávám a večer ulehám beze změny. Roky už mám vize, cíle jak bych měl přesně vypadat, jak bych se měl chovat, co bych měl dělat a co bych měl umět.

Článek

Kde je tedy ten problém, proč se to nikam nehýbe? Stejné problémy + stejné návyky = stejný život. Přesně ten život, který není ani zdaleka tím vysněným!

Definice problému

Jednou za čas, kdy překypuji optimismem a motivací, sednu a sepíšu si co chci. Mé cíle, vize, sny, zkrátka vše čeho chci dosáhnout do určitého věku (ten věk se stále prodlužuje, překvapivě). V minulosti jsem z toho měl vždy dobrý pocit, poslední měsíce to je ale jiné. Všímám si, že mé vize, cíle a plány se poslední roky téměř nemění. Jsou pořád víceméně stejné, ale nevidím v nich žádný posun.

Probíhá to takto. Napíšu si, čeho chci dosáhnout. Poslední roky jsem to upgradoval na to, že si udělám plán jak toho dosáhnout. Tím to ovšem končí - nedokážu ten plán totiž dodržet.

Z toho mi vychází jednoznačný problém. Můj time management. Spoustu času trávím „nevím čím“ a právě to „nevím čím“ mě nikam neposouvá a jsem z toho docela dost frustrován.

Lidé přeceňují, co mohou zvládnout za jediný den, a podceňují, co mohou dokázat během celého života.
Bill Gates

Ano v tom bude ten problém. Chci toho hodně. Být úspěšný ve více směrech, ale neuvědomuji si, že to nejde dokázat najednou a namísto dlouhodobého progresu, stagnuji na místě a jen žiju (někdo by řekl přežívám).

Problém byl definován, co dál?

Jak na time management

Cíle jdou nyní stranou, je potřeba se naučit neplýtvat časem na věcech, které mi nepřinášejí hodnotu a naopak naučit se dodržovat plány, následně kontrolovat a vyhodnocovat. V podstatě tento systém už mám vymyšlený nějaký ten pátek. Horší je to s tím procesem uplatnění tohoto systému.

V prve řadě si určím místo, kam si co budu zapisovat, abych v tom neudělal hned na začátku zmatek, kvůli kterému to nakonec nedopadne. Stanovím si týden, ve kterém se budu soustředit pouze na tuhle jednu konkrétní věc. Nic víc, jen chci vědět co dělám ve svém čase.

Souhrn prostředků

Nyní používám (čti nepoužívám) nejčastěji Doller - nedatovaný diář ve vizionářském stylu. Vyhovuje mi, akorát ho sem tam někde nechám, zapomenu a týden (někdy i déle) si na něj nevzpomenu. Doller je skvěle navržen pro stanovení si cílů, snů atp. a pro následné kontroly. Je tam dostatek místa pro poznámky apod.

Dál Google kalendář, kde si zapisuju (opět čti nezapisuju) porady, schůzky a další věci dlouhodobého směru. Napíšu si tady jak by měl vypadat můj denní, týdenní harmonogram a podle toho se přibližně můžu řídit.

Pracovní zápasník - obyčejný linkovaný zápisník. V práci si vedu (čti zase nevedu) jednoduchý zápisník, kde si předešlý den napíšu, co mám ten následující stihnout udělat. Zapisuji si tam i věci, které mi během dne přijdou pod ruce a stanovuji si tam priority.

Google sheet TO-DO. Má poslední vychytávka. Obecně mám Excel rád. Tady si stanovuji (čti nestanovuji) roční, kvartální, měsíční a týdenní cíle. Vycházím z toho, co si zapíšu do Dolleru a následně tyto cíle atp. rozpitvám na menší úseky.

Poznámky v telefonu. Zde si ukládám (čti neukládám) zajímavé poznatky z mého plnohodnotně, časově využívaného života. Proč to nejde, čeho jsem si všiml, co změnit atd.

Foto: Jan Kovalčík

Pracovní zápisky

Proč to krásně vypadá, ale nefunguje to?

Otázka za milión. Jeden z mých cílů je přivydělávat si bokem díky SEO aspoň 10 000 a chodit cvičit dvakrát týdně (aby mě nebolely záda a kyčle). Teď si protiřečím, protože výše píšu o zaměření se na time management. Tyto cíle pouze uvedu do daného plánu, nebudu je teď zas tak řešit. Jediný a nejdůležitější krok č. 1 je dodržování time managementu.

Celý týden, tj. 7 dní chci přesně vědět co dělám, kde to dělám a proč to dělám. Po uplynutí týdne si sednu (i v případě, že se na to vykašlu) a udělám z toho závěr - co mi šlo, co bylo dobré a co mi dělalo problémy. Systém upravím a začnu znovu. Do té doby, kdy mi nebude systém dělat problémy jdou mé sny stranou.

Jestliže si neuděláte čas na vytváření takového života, jaký opravdu chcete, budete nakonec nuceni strávit hodně času při vypořádávání se s životem, který nechcete.
Kevin Ngo

Stanovení harmonogramu

Výše uvedené nástroje se mi zamlouvají. Vymyslel jsem si je sám, takže ještě aby ne. Odstartuju to následujícím postupem.

1. Stanovím si kontrolní den a čas.

2. Následně začnu motivačním diářem Doller, kam si napíšu, co chci do konce roku stihnout a napíšu tam vše co mě napadne. Beru Doller jako můj „snář“, do kterého můžu napsat cokoliv. Zároveň na tom nechci pálit hodně času, takže tomu dám maximálně 10 minut.

3. Google kalendář. Tady si napíšu na následující týden co mě přibližně čeká. Ráno vstávám v 6:30 hod. Po a čt od 8-9 hod. fitko. Každý den od 9 - 16 hod. práce. Chci se výrazně zlepšit v SEO, takže tomu dám hodinu denně. Mezi 16-17 hod. se tomu budu věnovat. Před spaním pak si chci číst. Tedy 21-22 hod. četba.

4. Pracovník. Zde si každý den chci zapisovat co mám udělat, co dělám a přiřazovat k daným úkolům priority.

5. Každý den musím zkontrolovat jak plním daný harmonogram. Tento úkon ale ještě přesně nevím, kdy budu dělat. Musím to vysledovat, kdy je to v pohodě a nezapomenu na to.

6. Poznámky v telefonu. Tady si budu zapisovat to, kdy se přistihnu, že svým časem plýtvám a později se budu cítit provinile namísto toho, abych dělal něco smysluplného.

7. Začnu dnes. Ne zítra, ne od pondělí. Prostě hned a přesně za týden si dám připomínku, že můj týden plnění osobního time managementu končí.

Kontrola harmonogramu

Po týdnu si sednu. Vezmu si k ruce výše poznamenané body a řeknu si co bylo dobré a na čem musím zapracovat. Toto budu opakovat přesně měsíc, kdy proběhnout čtyři týdenní kontroly a jedna měsíční.

Domnívám se, že bez tohoto dodržování time managementu se nikam neposunu. Následujícím krokem bude stanovení si cílů. Ať už budou reálné nebo nereálné, na tom nesejde. Reálný bude plán, který k nim povede. Ten plán budu dodržovat a na paměti musím mít to, že i malé krůčky, které nemusí bolet, můžou posouvat.

Důležité je dělat ty krůčky i v době, kdy se nám nechce. Kdy motivace s vůlí je na bodě mrazu a disciplína odjela na nezaslouženou dovolenou.

Foto: pexels.com

Time management

Shrnutí

Není to příliš? Diář, Google kalendář, Google sheet, zápisník, poznámky v telefonu atd. Nevím, vyhodnocení bude po týdnu. Třeba bude lepší se zaměřit jen na jeden prostředek a vše psát do něj. Uvidíme.

Poslední co můžu doporučit je to, co mě naučili v Železné kouli. Tělocvičny v Praze, kde se cvičí primárně s kettleballem (se železnou koulí s úchopem). Základem tréninku je tréninkový plán a následné zapisování cviků. Každý trénink minimum navíc. To minimum v čase udělá maximum, a to bez zranění, naříkání a nechuti ke cvičení. Umocněno skvělou partou a fajn trenéry.

Bonus pro kreativce

Aby toho nebylo málo, tak si můžete na noční stolek položit ještě jeden deník. A ne ledajaký deník, rovnou pětiletý deník Tam&Zpět. Ten obsahuje 365 otázek, na které odpovídáte celých pět let.

Můžete pozorovat, jak se vaše osobnost mění a zda si jdete za svými sny. Ty se v průběhu taky možná změní. Zároveň má deník i poznámky, takže jestli v noci dostanete revoluční nápad, máte si ho kde zapsat!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz