Článek
Dosluhující prezident USA dal zelenou k tomu, aby mohli ukrajinští obránci používat rakety dlouhého doletu vyrobené v USA proti cílům uvnitř Ruské federace. Je to krok, po kterém podporovatelé Ukrajiny dlouho volali, ale v mnohých tato možnost vyvolávala obavy, že to povede k eskalaci. Ukrajinci dosud mohli omezeně zasahovat ruské cíle raketami kratšího doletu.
Zatímco dříve mohli zasahovat ruské území do hloubky zhruba 70 kilometrů, nyní to bude až 300 kilometrů. A právě v tomto pásmu se nacházejí základny, z nichž jsou na Ukrajinu odpalovány rakety, a letiště, ze kterých startují ruské vojenské letouny. Jedná se tak o narovnání podmínek boje, ve kterém byla Ukrajina silně omezována ze strany USA.
Podle Charty OSN je útočná válka nepřípustná. Útočnou válku v tomto konfliktu však vede Ruská federace. Naproti tomu má obránce právo zasahovat agresora takovým způsobem, aby mohl uhájit svou suverenitu nebo samotnou existenci. Ukrajina tak podle mezinárodního práva nemusí brát ohledy na červené linie, kterými neustále vyhrožuje Vladimir Putin.
Přitom to, před čím varuje Ruská federace jako před nepřekročitelnou linií, jsou věci, které ruská armáda sama dělá. Rusko je zásobováno íránskými drony, jejichž využití proti cílům, včetně těch civilních, nepodléhá žádným omezením. Také si Rusové přivedli na pomoc tisíce Severokorejců.
Západ se choval ve vztahu k Ukrajině velmi schizofrenně. Na jednu stranu jí dodáváme ohromné množství munice a techniky, ale na druhou jí zakazujeme je efektivně používat. Kdyby byly ruské základny, z nichž jsou ostřelovány cíle na Ukrajině, dávno zničeny, možná by už byl mír.
Míru totiž bude dosaženo pouze ve dvou případech. Prvním je, že Ukrajina již nebude mít možnost se bránit, nebo to její obránci vzdají. Druhým je, že Ruská federace uvidí, že nemá smysl pokračovat v bojích, protože se to zkrátka nevyplatí. A toho lze dosáhnout například ničením základen nebo skladů v týlu ruské armády.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí sice prohlásilo, že to může situaci eskalovat až ke třetí světové válce, ale to není ani zdaleka poprvé. Navíc, proč by měly státy NATO být těmi, kdo situaci deeskaluje a umožní Rusku provádět své záměry na úkor okolních států? Snahu válku zastavit by mělo naopak projevit Rusko, pokud nechce další eskalaci.
Vladimir Putin může jedinou větou vše zastavit. Může nařídit konec palby nebo stažení svých vojsk z území, kde nemají co dělat. Všichni, kdo apelují na státy podporující Ukrajinu, aby s tím přestaly, by si měli uvědomit, že konec války drží v rukou pouze Vladimir Putin.
Zdroje: