Hlavní obsah
Názory a úvahy

Andrej Babiš se musí zase omlouvat a zase mu za to lidi budou tleskat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Kameníček/Wikimedia Commons, CC BY 3.0 CZ
18. 9. 9:27

Andrej Babiš dřív mluví, než myslí. Některé jeho slovní útoky se dostaly až k soudu. Často následuje nařízená strohá omluva. Reakce veřejnosti je ale nečekaná. Část jeho příznivců to bere jako chlapské gesto. Teď se má omlouvat zase.

Článek

Andrej Babiš proslul řadou neuvážených vyjádření, která prvně řekl, a až pak se nad nimi zamyslel. Má na svém kontě několik nevinných výroků, jako třeba známá řeč o motýlech nebo jeho arogantní omluva „sorry jako“. Některé z nich ovšem končí u soudů. Aktuálně se má omlouvat Kalouskovi za urážku osobnosti.

Zaplacení protestující

V posledních letech se dostalo hned několik jeho výroků k soudu. Většinou šlo o urážky nebo poněkud nevydařené vtipy. Například v roce 2022 soud rozhodl, že se Andrej Babiš musí omluvit za své výroky o zaplacených demonstrantech z protivládních protestů v roce 2018. To zakládal na tvrzení poslance hnutí ANO Pavla Růžičky, který měl zaslechnout rozhovor demonstrantů o tom, kam si mají jít pro peníze.

Přišlo Whatsappem

Znovu se musel omlouvat letos na jaře, a to za zavádějící obrázek novinářky Pavly Holcové. Vtip byl doprovozený textem „Přišlo Whatsappem“. Tento komentář je na sociálních sítích šéfa hnutí ANO vcelku běžný a slouží pro zbavení se odpovědnosti za vtip, který někoho uráží.

Obrázek byl doplněn textem: „Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo. Pan Soros byl velmi spokojený.“

Za tento příspěvek byla opět soudem nařízená omluva. Novinářka se k tomu vyjádřila ve smyslu, že se nemůže nechat šikanovat od politiků a jejich fanoušků za svoji práci.

Babišovy výroky o Kalouskovi

Nevraživost mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem je obecně známá. Její počátky jsou spjaty se vstupem hnutí ANO do poslanecké sněmovny. Pravidelně si u řečnického pultíku dolní komory parlamentu vyměňovali urážky a navzájem se poučovali.

V roce 2018 ovšem Andrej Babiš překročil mezi, kterou by Miroslav Kalousek snesl. Za výrok „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“ podal Kalousek žalobu na ochranu osobnosti. Ta byla minulý týden soudem rozhodnuta ve prospěch Miroslava Kalouska. Andrej Babiš se proto bude muset opět omluvit.

Omluva ukazuje charakter

Pokud se člověk dokáže omluvit, je jistě velmi charakterní. Ale v případě, že je omluva nařízená soudem a dotyčný se ještě odvolává a následně se omluví, nedá se o charakteru moct mluvit.

Ve zveřejněných omluvách na sociálních sítích Andreje Babiše probíhá vždy hojná diskuze. Většina diskutujících vzdává obdiv za silné chlapské gesto. Ovšem hodnota omluvy je právě v tom, že musí být upřímná. Omluva nařízená soudem pouze ukazuje, že se dotyčný vlastně omluvit nechtěl a za výrokem si stojí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz