Hlavní obsah
Bydlení

Bartoš nás chce nastěhovat do výškových dřevostaveb

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
30. 8. 13:21

Velká část českých bytových domů jsou z panelů nebo cihel. Ze dřeva být nesmí, brání tomu protipožární vyhláška. Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš to chce změnit. Podpořit to má podle něj rychlost výstavby bytů, místní ekonomiku i udržitelnost.

Článek

V České republice je akutní krize bydlení. Nikdo za poslední roky nepostavil významný počet bytů. Ceny bytů jsou vyhnané do extrémů a vlastní bydlení si mohou dovolit pouze ti nejbohatší. Mladý pár bez podpory rodiny nemá šanci bydlet jinde než v nájemním bytě.

Iniciativa Ivana Bartoše je tedy svěžím větrem směrem k dostupnému bydlení. Tato krize se nedá vyřešit jinak, než masivní výstavbou bytových domů. Pokud někdo najde způsob, jak rychle a levně stavět, bude schopen nás tohoto problému zbavit.

Rychlost stavby ze dřeva

Rychlost stavby dřevostaveb je známá, ale ve skutečnosti není tak rychlá, jak se může zdát. Jsou dva způsoby jejich výstavby.

Prvním je smontování samostatných dílů v dílně a následné dovezení a umístění na základovou desku. Tento způsob vypadá vizuálně velmi rychle, protože během několika dnů až týdnů vyroste celá hrubá stavba. Není ale vidět čas strávený montáží za stěnami fabrik, který není nezanedbatelný.

Druhým způsobem je smontování konstrukce z trámů, do nich se následně vloží izolace, na kterou jsou následně dodělány stěny.

Oba způsoby jsou ovšem rychlejší než stavba z klasických cihel, proto by použití dřeva bylo efektivnější.

Bezpečnost

I když v naší společnosti stále panuje mýtus o tom, že dřevostavby vydrží maximálně jednu generaci a jsou méně kvalitní než zděné domy, už tomu tak není. Vývoj nových technologií pokračuje stále rychleji a dnešní dřevostavby se dají srovnávat se zděnými domy, a v lecčem je už dokonce překonávají.

Proti požárům je dřevo ošetřeno protipožárními nátěry a dalšími způsoby ochrany. Proti znehodnocení vodou se bojuje důkladným vysušením dřeva a následnou instalací čidel, které jsou schopné včas varovat při jakékoliv vlhkosti.

Ekologie

Stavět ze dřeva je výhodné také z enviromentálního pohledu. Jednak je to obnovitelný zdroj, druhak jsou takové stavby schopné vázat uhlík z ovzduší. Navíc patří mezi materiály, které se snadno recyklují oproti například suti ze stržených zděných domů.

Zahraničí jako vzor

Výstavba dřevostaveb není v zahraničí nic nového. Běžně se ze dřeva staví bytové domy, ale i vysoké mrakodrapy. Příkladem nám může být náš východní soused Rakousko. Tam byla postavena budova s názvem HoHo Wien s výškou 84 metrů. Další státy, kde se takto staví jsou například Japonsko nebo Norsko.

Vzpruha pro stavebnictví

Masová výstavba by byla příležitostí pro stavební firmy, které by díky tomu mohly místo propouštění začít nabírat zaměstnance. Zároveň by to pomohlo českému lesnictví, kde by vznikly nová pracovní místa pro odlesňování a zároveň pro opětovné zalesňování.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz