Článek
V České republice je akutní krize bydlení. Nikdo za poslední roky nepostavil významný počet bytů. Ceny bytů jsou vyhnané do extrémů a vlastní bydlení si mohou dovolit pouze ti nejbohatší. Mladý pár bez podpory rodiny nemá šanci bydlet jinde než v nájemním bytě.
Iniciativa Ivana Bartoše je tedy svěžím větrem směrem k dostupnému bydlení. Tato krize se nedá vyřešit jinak, než masivní výstavbou bytových domů. Pokud někdo najde způsob, jak rychle a levně stavět, bude schopen nás tohoto problému zbavit.
Nejsou byty, mělo by se víc stavět – jako ministr pro místní rozvoj tuhle mantru slyším často. Jenže stavební materiály...
Posted by Ivan Bartos on Friday, August 4, 2023
Rychlost stavby ze dřeva
Rychlost stavby dřevostaveb je známá, ale ve skutečnosti není tak rychlá, jak se může zdát. Jsou dva způsoby jejich výstavby.
Prvním je smontování samostatných dílů v dílně a následné dovezení a umístění na základovou desku. Tento způsob vypadá vizuálně velmi rychle, protože během několika dnů až týdnů vyroste celá hrubá stavba. Není ale vidět čas strávený montáží za stěnami fabrik, který není nezanedbatelný.
Druhým způsobem je smontování konstrukce z trámů, do nich se následně vloží izolace, na kterou jsou následně dodělány stěny.
Oba způsoby jsou ovšem rychlejší než stavba z klasických cihel, proto by použití dřeva bylo efektivnější.
Bezpečnost
I když v naší společnosti stále panuje mýtus o tom, že dřevostavby vydrží maximálně jednu generaci a jsou méně kvalitní než zděné domy, už tomu tak není. Vývoj nových technologií pokračuje stále rychleji a dnešní dřevostavby se dají srovnávat se zděnými domy, a v lecčem je už dokonce překonávají.
Proti požárům je dřevo ošetřeno protipožárními nátěry a dalšími způsoby ochrany. Proti znehodnocení vodou se bojuje důkladným vysušením dřeva a následnou instalací čidel, které jsou schopné včas varovat při jakékoliv vlhkosti.
Ekologie
Stavět ze dřeva je výhodné také z enviromentálního pohledu. Jednak je to obnovitelný zdroj, druhak jsou takové stavby schopné vázat uhlík z ovzduší. Navíc patří mezi materiály, které se snadno recyklují oproti například suti ze stržených zděných domů.
Zahraničí jako vzor
Výstavba dřevostaveb není v zahraničí nic nového. Běžně se ze dřeva staví bytové domy, ale i vysoké mrakodrapy. Příkladem nám může být náš východní soused Rakousko. Tam byla postavena budova s názvem HoHo Wien s výškou 84 metrů. Další státy, kde se takto staví jsou například Japonsko nebo Norsko.
Vzpruha pro stavebnictví
Masová výstavba by byla příležitostí pro stavební firmy, které by díky tomu mohly místo propouštění začít nabírat zaměstnance. Zároveň by to pomohlo českému lesnictví, kde by vznikly nová pracovní místa pro odlesňování a zároveň pro opětovné zalesňování.
Zdroje: