Článek
V České republice jsou sociální pracovníci průměrně odměňováni 25 tisíci Kč čistého příjmu (mpsv). Z takové částky po odečtení nájmu a dalších nutných výdajů mnohdy nezbyde vůbec nic. Můžeme ale nahlédnout k naším jižním sousedům, jak ohodnocují pracovníky v sociálních službách oni. V Rakousku je totiž jejich čistý příjem necelých 60 tisíc (rakouský statistický úřad) v přepočtu na české koruny.
Jestli u nás nedojde k rapidnímu navýšení platů v sociálních službách může dojít k naprostému exitu lidí poskytující přímou péči. Tato hrozba samozřejmě není eliminována ani neochotou mnoha lidí stěhovat se do jiného státu. Stěhování není totiž vůbec potřeba. Z jihomoravského města Znojma je to do nejbližšího rakouského domova seniorů pouhých 27 kilometrů a cesta trvá obvykle 30 minut.
V případě, že se člověk rozhodne koupit byt (2+1) ve Znojmě, jeho cena momentálně vychází průměrně na 3 miliony korun. V případě hypotéky na 30 let by splátka činila 16 887,- měsíčně (Komerční banka, hypoteční kalkulačka). Rakouský plat sociálních pracovníků by i po zaplacení splátky hypotéky byl stále o 20 tisíc větší.
Při hodnocení výše adekvátní mzdy je důležité si uvědomit všechny aspekty této práce. Povolání kombinuje psychickou i fyzickou zátěž na člověka a odpovědnost za kvalitně prožité poslední roky života starších členů našich rodin. Mnozí senioři potřebují nepřetržitý režim dohledu a nejspíš si mnoho z nás nemůže dovolit mít tyto členy rodiny doma. To je ovšem přesně to, co nás může potkat v případě, že nám většina zaměstnanců sociálních zařízení uteče do zahraničí.
Bohužel v případě, kdy nezvládneme zvrátit trend úbytku kvalitních pracovníků v sociálních službách budeme odsouzeni k vážnému sociálnímu problému. Protože jedno je jisté. Trend stárnutí našeho národa je naprosto očividný. Vzpomeňte si prosím na tento článek, až bude další populista křičet, ať se zmrazí, nebo dokonce sníží platy ve státním sektoru, kam tito zaměstnanci s mnoha dalšími nezbytnými profesemi patří.
Zdroje: