Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česká televize má z poplatků více peněz, než je HDP Komorských ostrovů

Foto: Vitvit/ Wikimedia commons/ CC BY-SA 4.0

Ať se to někomu líbí nebo ne, veřejnoprávní média potřebujeme. Mají sice větší rozpočet než některé státy, ale zároveň sotva dosahují na rozpočty jednotlivých filmů světové produkce.

Článek

Koncesionářské poplatky představují hlavní zdroj financování České televize a Českého rozhlasu, tedy našich veřejnoprávních médií. To, že za tyto instituce platí přímo občané a není na to vyčleněna kapitola státního rozpočtu je proto, aby byla zajištěna nezávislost na státu. Kdyby totiž o těchto rozpočtech rozhodovali ministři, tak by hrozilo, že budou moci vyvíjet na vedení tlak.

I když vláda od návrhu na zvýšení těchto poplatků upustila, veřejná debata na toto téma vyvolala velkou nevoli ze strany většiny obyvatel. S jejich zvyšováním nesouhlasí 71 % lidí a souhlas s tímto záměrem vyjádřilo pouze 19 %. Přitom nemělo jít o žádné výrazné navýšení.

V současnosti má povinnost platit koncesionářské poplatky každá domácnost, kde v posledních 30 dnech byl televizní přijímač. Celkové se platí 180 korun z čehož 140 si vezme ČT a rozhlasu náleží zbylých 40 korun. Zvýšení celkové částky mělo být o 25 korun a lidem nejspíše jde o to, že jim místo zvyšování spíše vadí samotná existence poplatků.

Dá se to usuzovat, že televize se v současnosti netěší příliš vysoké důvěryhodnosti. Zatímco rádiovému vysílání důvěřuje těsná většina 51 % občanů, televiznímu přenosu pouze 38 %. Mezitím, co si rozhlas nepohoršil, televize oproti loňsku klesla o 5 %. Roli v tom však může hrát i to, že většina lidí přechází k internetu jako zdroji informací.

Koncesionářské poplatky sice nejsou nijak závratně vysoké, ale jelikož je platí téměř každá domácnost, dohromady dávají vysokou částku. Česká televize s ročním příjem z koncesionářských poplatků 5,7 miliard má dokonce větší rozpočet než východoafrický souostrovní stát stát Komorské ostrovy, jejichž rozpočet je v přepočtu na koruny 5,6 miliardy korun.

I když se jedná o jeden z nejchudších států Afriky a celého světa, pořád je to stát a Česká televize je společnost. Je tedy otázkou, na co potřebuje ČT takto vysoký rozpočet. Musíme si uvědomit, že Česká televize není pouze jeden kanál, ale hned 6, z čehož je každý tématicky zaměřený například na zpravodajství, děti nebo pamětníky.

Jenom na platy zaměstnanců platí ČT v tomto roce 2,8 miliardy korun a další 2,6 miliardy míří do produkční činnosti. Díky tomu, že není vázána na výdělky ze sledovanost, má možnost natáčet například historické dokumenty, které sice nemusí mít takovou sledovanost, ale zároveň připomínají významné momenty naší historie. Ty by pro komerční televize nebo studia byly prodělečné.

I když má ČT rozpočet vyšší než některé státy, ani zdaleka nedosahuje rozpočtů pro jediný Hollywoodský film. Například produkce nejnovějšího filmu ze studia Disney Deadpool 3 stála 5 miliard korun. Česká televize i rozhlas již v minulosti dokázali, že jejich role ve společnosti je nepostradatelná v klíčových momentech historie, například v roce 1968. Bez nich nebude nic bránit ovládnutí zpravodajství politiky nebo podnikateli.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz