Hlavní obsah
Aktuální dění

Česká televize připravuje Chartu zaměstnanců

Foto: Vitvit/ Wikimedia commons/ CC BY-SA 4.0

Zaměstnanci České televize mají obavy z toho, že vedení připravuje dokument definující, co mohou a nemohou dělat na sociálních sítích i na veřejnosti. Panuje strach, že to bude zneužíváno k umlčování nepohodlných redaktorů.

Článek

Vedení České televize se rozhodlo omezit své zaměstnance a jejich chování na sociálních sítích i na veřejnosti. Za tímto účelem začal vznikat dokument s názvem Charta zaměstnanců. Proti tomuto kroku se však zaměstnanci začínají bouřit a chtějí zabránit jeho přijetí.

Kontroverzním bodem má být ustanovení, že novináři nesmějí informovat v médiích ani na sociálních sítích o interním dění. Také by se nemohli účastnit veřejných akcí třetích stran, kde neprobíhá oficiální spolupráce s Českou televizí.

Kritika ze strany zaměstnanců míří hlavně na to, že formulace, které zatím viděli, jsou velmi obecné. Jelikož jim může hrozit až stažení z obrazovek, obávají se, že tato opatření budou používána proti těm, kteří se znelíbí vedení televize. Dokonce tomu přezdívají „bič na redaktory“.

Objevují se dokonce názory, že celý tento krok je protiústavní, protože zasahuje do svobody projevu redaktorů, kteří se nebudou moci vyjadřovat tak, jak by chtěli. Zazněly také požadavky, aby charta obsahovala nejen povinnosti zaměstnanců, ale i povinnosti vedení, například zastat se novinářů, na které opakovaně útočí politici.

Otázkou však zůstává, jestli se vedení k tomuto kroku neuchýlilo kvůli nějakým plánovaným změnám, které nechce zbytečně medializovat. Pokud se jedná pouze o snahu chránit dobré jméno organizace, jde o minimálně podivný krok, který nemá opodstatnění.

Asi každý, kdo je zaměstnán, se občas dostane do situace, kdy je nespokojený s kroky svého zaměstnavatele. S těmito pocity samozřejmě každý pracuje jinak. Někteří nespokojenost dusí v sobě a takzvaně drží pusu a krok. Jiní si postěžují přátelům u piva a další si to napíšou na sociální sítě.

Zrovna u České televize, která je financována prostřednictvím koncesionářských poplatků od občanů, by měla být transparentnost co nejvyšší. Stěžovat si na svého zaměstnavatele totiž není ničím nelegálním, obzvláště když je ve veřejném zájmu, aby v České televizi fungovalo vše správně.

Generální ředitel Jan Souček sice argumentuje tím, že řada firem má podobný dokument u nás i v zahraničí a že jde o interní záležitost České televize. Obavy zaměstnanců jsou však něčím, co by nemělo nechat klidným žádného příznivce nezávislé žurnalistiky.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz