Článek
Nový díl diskusního pořadu Otázky Václava Moravce vyvolal otázku, zda je premiér Petr Fiala při smyslech, nebo zda si myslí, že jsou voliči tak naivní. Prohlásil totiž, že pokud bude znovu zvolen, do konce příštího volebního období budeme mít stejné platy jako v Německu. Předseda vlády se vstříc nepříznivým preferencím rozhodl vydat do nejhlubších vod politického populismu.
Samozřejmě snad nikdo neřekne, že by se chtěl mít hůře než lidé v sousedním Německu. Jenže jedno není zcela jasné: myslel tím premiér, že se za 5 let budeme mít jako Němci nyní, nebo jako Němci za 5 let? Obojí by bylo samozřejmě lákavé, protože současné vyhlídky našeho státu tak krásné nejsou.
Nyní je průměrný plat v Německu 4 250 eur, což odpovídá více než 101 tisícům korun. U nás je však průměrný plat pouze necelých 46 tisíc korun. Abychom se dostali na úroveň Němců, museli bychom naše platy zdvojnásobit. To samozřejmě není nemožné, protože výdělky se neustále zvyšují.
Například nyní je průměrná mzda dvojnásobná oproti roku 2009, takže zdvojnásobení je jistě možné. Pouze to naposledy trvalo 15 let. Pokud politik slibuje něco tak lákavého, měl by zároveň říci, jak toho chce dosáhnout. Jinak to bohužel působí pouze jako laciný populismus, proti kterému premiér v minulých volbách bojoval.
Proč jsme však už nyní, po třech letech současné vlády, nepřiblížili německému průměru? Samozřejmě kvůli tomu, že vláda čelila jiným výzvám, jak jsme se dozvěděli z nových spotů vládní TOP 09. Ano, vláda musela řešit dobíhající pandemii a zároveň ruskou agresi na Ukrajině. Je však naivní si myslet, že se v letech 2025 až 2029 ve světě nic nestane.
Petr Fiala se nejspíše zalekl populistické vlny, na které se veze Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, a rozhodl se na tom také přiživit. Proč nám však premiér slibuje německé platy a ne třeba milion měsíčně všem bez rozdílu, k tomu hodinky s vodotryskem a samozřejmě bez práce? Takový slib by byl jen o něco méně nereálný než to, že doženeme Německo. Pravděpodobnější je snad i to, že se německá ekonomika propadne na naši úroveň.
Každým výrokem premiéra v poslední době musí jeho voliči z roku 2021 propadat beznaději. Většina z nich chtěla realistickou politiku, kdy předseda vlády nebude populisticky slibovat, ale bude mít odvahu jednat s lidmi na rovinu. Navíc je nepravděpodobné, že by si premiér těmito sliby naklonil nespokojené voliče nebo příznivce hnutí ANO na svou stranu.
Zatímco premiér hledá způsob, jak zachránit své preference, pouze připravuje cestu pro kohokoliv, kdo si přijde pro jeho voliče. Dlouhodobě se spekuluje, zda Miroslav Kalousek představí vlastní stranu, nebo zda přijde někdo jiný, kdo osloví voliče vlády. To bude nejspíše poměrně jednoduché, protože strany vládní koalice v současnosti nemají přímého konkurenta, ke kterému by mohli jejich voliči utéct.
Zdroje: