Hlavní obsah
Názory a úvahy

Globální chaos: Aktualizace antiviru paralyzovala svět

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels

Opět jsme dostali lekci z toho, že technologie kolem nás nejsou samozřejmostí. Bezprecedentní výpadek systémů po celém světě ochromil letiště, banky, nemocnice a mnoho dalších institucí, které využívají desítky milionů lidí denně.

Článek

V pátek zažilo lidstvo šok. Miliony počítačů přestaly fungovat v důsledku nevydařené aktualizace antivirového programu společnosti CrowdStrike. Kdyby se jednalo pouze o počítače v domácnostech, nepředstavovalo by to masivní problém. Došlo ale k ochromení systémů letišť, mnoha společností nebo zdravotnických center, a to po celém světě.

Vše zapříčinila aktualizace antivirového programu, která nebyla kompatibilní se systémem společnosti Microsoft. Právě zařízení od této společnosti byla postižena. Samozřejmě se nejednalo o úplně všechny na světě, ale pouze o ty s ochranou od společnosti CrowdStrike.

Jako viníka celé situace označila společnost Microsoft externího dodavatele, kterým má být právě společnost CrowdStrike. Ta tvrdí, že se jednalo o technickou závadu a nešlo tedy o záměrné poškození nebo kybernetický útok. Kdyby tomu tak bylo, tak by všichni, kterých se to týká, byli ve velkých potížích.

Nejvíce se informovalo o kolapsu na letištích, která nemohla kontrolovat pasažéry před nástupem do letadla. Od Spojených států amerických po Austrálii byly mimo provoz stovky letišť. Kvůli letním měsícům to postihlo miliony lidí, kteří zrovna tento den chtěli odlétat na dovolenou.

Například z letiště v Londýně mělo odlétat rekordních 3200 letadel za den. Taková masa lidí s chytrými telefony ihned svým rozhořčením zaplavila internet. Mají samozřejmě právo být naštvaní, ale naprosto odklonili pozornost od důležitějších věcí, které znamenal výpadek systémů.

Samozřejmě je smutné, když se vám zdrží let a dovolená se od začátku nevyvíjí dobře, ale z médií to vypadalo, že se problémy týkají pouze letišť. Ta však v celkovém výsledku neměla nikterak tragické dopady. Problémy měly odbavovací systémy a nikoli ty naváděcí, takže samotný pohyb letadel ohrožen nebyl. Letecké společnosti pouze nedokázaly ověřit platnost letenky.

Jenže postiženy byly i nemocnice a jiná zdravotnická zařízení. Například v Belgii musely hned dvě velké nemocnice odložit plánované operace, i když podle jejich vyjádření nebyla běžná péče narušena. Toto mohla být situace, která je mnohem horší než špatná dovolená, protože mohla stát lidské životy.

Na Aljašce zase došlo k výpadkům nouzových linek včetně 911, která občany spojuje s policií. Kdyby taková situace trvala déle, tak by se potřební nemuseli dočkat pomoci, a řada zločinců by získala pocit, že oběti nebudou mít šanci na záchranu. Naštěstí se tento problém podařilo vyřešit snad zavčas.

Na našem území došlo například k nutnosti uzavřít většinu poboček BENU lékáren, protože výpadek se dotkl i jejich systémů. To představuje riziko pro lidi, kteří bez svých léků nemohou žít plnohodnotný život. Situace byla o to horší, protože máme již několik let funkční koncept e-receptů.

Jsme zranitelní

Zatím se zdá, že nešlo o záměrný kybernetický útok a dá se mluvit o obrovském štěstí. Kdyby to totiž byl pokus o poškození celosvětové kritické infrastruktury, tak by byl velmi úspěšný. Hackera si totiž většina lidí představí jako člověka zalezlého v temném pokoji s klávesnicí a monitorem, ale existují i manuální způsoby napadení systému. Například nahrazení původní verze aplikace za verzi poškozenou přímo ve firmě, kde probíhá vývoj.

Každý, kdo přemýšlí nad tím, jak ochromit celý svět, v pátek dostal návod, jak to udělat. Sice to trvalo pouze několik hodin, ale to je dostatečný čas, který by mohl stačit teroristům, zločincům nebo cizím armádám, aby dosáhli svých cílů na úkor naší společnosti.

Přestože se již delší dobu spekuluje, že by naše elektronické systémy mohly být hromadně poškozeny vlivem slunečních erupcí, je to stále spíše v rovinách, co by, kdyby a ani silné výtrysky elektromagnetického záření nám nezpůsobily vážnější problémy. Navíc vždy se počítalo s tím, že hromadné poškození by nebylo úmyslného původu. Bohužel nyní vidíme, že i chyba nebo úmysl může paralyzovat elektroniku po celém světě.

Budeme se muset vrátit k obyčejné tužce a papíru?

Nabízí se tedy otázka, jak tento problém vyřešit a jestli by nebylo nejlepší vrátit se k tužce a papíru. A samozřejmě, že nebylo. Musíme si uvědomit, že digitalizace není viníkem, ale obětí stejně jako všichni, kterých se problémy dotkly. Technologie nám totiž dávají příležitost řešit jakýkoliv problém kdekoliv na světě v reálném čase, což je výhodné hlavně u vysoce kvalifikovaných profesí typu jaderných inženýrů a podobných lidí.

Proto je nutné naše systémy kromě rozvíjení i posilovat. Jelikož současný problém se týkal pouze zařízení, která vytvořila firma Microsoft, tak by bylo řešení jednoduché. Diverzifikace chytrých zařízení od více firem na jednotlivých pracovištích by zamezila naprostému kolapsu.

Jediný problém by představovala záměrná špatná kompatibilita, kterou si jednotlivé společnosti udržují. Možná kapacity v IT oboru přijdou s nějakou další vrstvou ochrany, ale to by pravděpodobně znamenalo, že se dříve nebo později objeví něco jiného, s čím nikdo nepočítal. Ať celá situace dopadne jakkoliv, je jisté, že kybernetický svět se bude muset změnit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz