Hlavní obsah
Názory a úvahy

NATO po nás chce přes 160 miliard, dáme jim je

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
20. 9. 9:00

Náš závazek vyplývající ze vstupu do Severoatlantické aliance je dávat na obranu 2 % hrubého domácí produktu. Vláda se rozhodla tento závazek začít od roku 2024 plnit. Neznamená to však pouze navýšení rozpočtu obrany, ale i jeho rozumné využití.

Článek

Každý stát, který se stane součástí NATO, se zavazuje k udržování a modernizaci své armády. Tento závazek je definován hodnotou 2 % HDP. Částka je v %, protože někteří členové aliance se ekonomicky vůbec nedají srovnávat. Spíše to je snaha, aby každá země měla funkční armádu, která je připravená na akci.

Vojáci tu nejsou pouze od toho, aby za každou cenu bojovali. Je možné je využít i pro pomoc obyvatelům například při záplavách nebo jiných živelných katastrofách. Během pandemie covidu byla pomoc armády nezanedbatelná, protože vojáci chodili pomáhat do nemocnic a rozváželi zdravotní materiál. Vláda někdy vysílá své zaměstnance do cizích zemí pomáhat řešit nejrůznější humanitární krize.

Na co je využit rozpočet armády

Armádě přiděluje peníze ministr financí po dohodě na státním rozpočtu. Po navýšení rozpočtu na rok 2024 by to mělo být 160 miliard korun. Velká část z toho jde na platy armádních zaměstnanců a na správu vojenských objektu. Další výraznou položkou je údržba stávající techniky. To obnáší její uskladnění, údržbu, opravy a zajištění dostatku munice.

Zároveň musí být v rozpočtu zahrnuty investice do modernizace. Vojenský sektor je odvětvím, které se neustále posouvá ve vývoji. Většina technologií je vytvořená a uplatňovaná prvně armádou a následně se dostane k civilnímu využití. Příkladem může být gps, která prvně sloužila pouze pro potřeby vojska.

Bez nových technologií se opravdu neobejdeme. Kdybychom s modernizací výrazně zaostali, byli bychom následně snadný terč pro nejrůznější státní a mimostátní agresory. Je ale zapotřebí neutratit vše za předražené technologie, které v reálné praxi nebudeme schopni naplno využít.

Nákup F-35

České letectvo má prozatím v pronájmu švédské stíhačky gripen. Tato dohoda by měla trvat až do roku 2027 a není vyloučené ani její prodloužení. Vláda ovšem plánuje objednat a zaplatit nové stíhačky F-35, které by byly dodány v roce 2030. Ty jsou bezesporu špičkovou moderní technologií. Jejich údržba ovšem za celou jejich životnost je proti těm stávajícím gripenům dvojnásobně drahá. I jejich pořizovací cena je větší o třetinu.

Aktuální strategie armády je platná pouze do roku 2030. Proto je potřeba se prvně zaobírat novým konceptem. Utracené peníze za nejmodernější letadla sice pomohou splnit náš závazek vůči NATO, ale zároveň pokud vláda nemá plán na co nová letadla využít, jsou to obrovské náklady navíc. Ty se projeví hlavně v době, kdy je potřeba hledat úspory všude kde se dá.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz